Od ponad 130 lat controllerzy, mimo że ich rola ciągle ewoluuje wraz z rozwojem gospodarczym, pełnią ważną funkcję w zakresie planowania, kontrolowania i koordynowania procesów zarządzania przedsiębiorstwem. Ich praca, chociaż wykorzystywana głównie w procesie bieżącego zarządzania, może mieć duży wpływ na sprawozdania finansowe jednostki, co sprawia, że często jest użyteczna w trakcie badania sprawozdania finansowego.
Jak kontroler z controllerem
Spotkanie audytora z kontrolerem przypomina czasami spotkanie dalekich kuzynów pochodzących z różnych krajów, ale czujących więzi rodzinne i nadających na tych samych falach. Wynika to z kontrolnej funkcji controllingu, która w sposób naturalny ma przełożenie na proces przygotowania sprawozdania finansowego. W trakcie badania sprawozdań finansowych audytor – zgodnie ze standardami rewizji finansowej – staje przed koniecznością poznania i oceny systemu kontroli wewnętrznej audytowanego przedsiębiorstwa, w takim zakresie, w jakim kontrola ta dotyczy sprawozdawczości finansowej i ma znaczenie dla samego procesu badania. Zapoznając się z kontrolami, które są istotne w ramach badania, ocenia on sposób (koncepcję) ich zaprojektowania oraz sprawdza, czy faktycznie zostały wdrożone. Bez tego etapu w ramach audytu mało możliwe wydaje się wiarygodne zbadanie sprawozdania finansowego nawet niewielkiej jednostki, gdyż na każde saldo księgowe, np. przychodów czy kosztów, potrafią składać się dziesiątki lub setki pojedynczych transakcji, a żaden audytor nie będzie ich badał w całości, gdyż nie będzie to opłacalne czasowo.
Badając system powstawania i księgowania np. przychodów, biegły rewident upewnia się, że samej jednostce zależy na usystematyzowanym sposobie ich traktowania, co sprawia, że zbadanie próbki wybranych transakcji potwierdzi prawidłowość całego salda. Nie da się tego osiągnąć bez systemu kontroli wewnętrznej.
Kontrola wewnętrzna obejmuje (poza ustaleniem, czy w przedsiębiorstwie stworzono i podtrzymuje się odpowiedni klimat dla etycznego zachowania), również:
- ?proces oceny ryzyka przez organizację, w tym jego identyfikację,