Tak oto mimo urlopu znaleźliśmy się w samym środku kampanii wyborczej. Po trzech dniach siedzenia w lesie, dokąd nie docierały wieści, plotki ani gazety, był to prawdziwy szok poznawczy. Jak się okazało także kazimierski rynek nie był wolny od Muchy. Nieco mniejszy (ale nadal wielki) bilbord zawisł na kamienicy mieszczącej sklep „Zacne trunki" oraz pizzerię „Provinzia".
Daleko bardziej zaciekawiły mnie jednak jej małe plakaciki, którymi obrosły wszystkie słupy latarń na drodze do Puław. Widniało na nich hasło „dr Mucha – nasza posłanka". Sądząc jednak po szerokości uśmiechu prezentowanego przez panią Joannę na fotografii, hasło powinno raczej brzmieć „dr Mucha – nasza posłanka i jej stomatolog". Warto nadmienić, że Joanna Mucha to doktor nauk ekonomicznych, ale po co to objaśniać. Wystarczy „dr Mucha" – brzmi prawie tak dobrze, jak „dr House".
Zaciekawiony tym zjawiskiem rozpocząłem studia terenowe nad kampanią wyborczą AD 2011, specjalizacja: „Lubelszczyzna". Zacząłem od obserwacji o charakterze ogólnym. Wynikało z nich, że najwięcej plakatów rozwiesiła PO, a pozostałe partie inwestują zgodnie z wynikami sondaży: PiS nieco mniej, SLD dużo mniej, a PSL prawie nic. Wszystkie plakaty, niezależnie od przynależności partyjnej, skupiają się na eksponowaniu twarzoczaszki delikwenta bądź delikwentki. Warto przy tym odnotować, że kandydaci koalicji rządzącej (PO i PSL) uśmiechają się zwykle, jakby przedawkowali konopie indyjskie albo nażarli się czterolistnej koniczyny, a kandydaci opozycji (PiS i SLD) mają miny ponure, jakby przedawkowali Rymkiewicza albo nażarli się heglowskiego ducha dziejów.
Wyjątkiem wśród ponurych PiS-owców okazała się kandydatka Małgorzata Sadurska (zresztą obecna posłanka), która nie tylko uśmiechała się do nas z plakatów prawie tak mocno jak dr Mucha, ale także wywoływała wesołość na naszych cynicznych dziennikarskich facjatach swym hasłem wyborczym „Jestem tam, gdzie mnie potrzebują". Jako żywo przypomina ono słynny dowcip o Józefie Oleksym wsiadającym do taksówki. „Dokąd jedziemy?" pyta taksówkarz. „Obojętnie" odpowiada z godnością Oleksy „wszędzie mnie potrzebują". Czyżby jednak szykowała się koalicja PiS-SLD?
Innym intrygującym hasłem kusi wyborców kandydat Maciej Kulka (PO). Brzmi ono „Bezpieczeństwo na okrągło". Muszę zajrzeć do słownika, by zrozumieć śpiew słowika – pomyślałem, cokolwiek klasycznie. Wyjaśnienia poszukałem więc na stronie www.kulka.pl. „O bezpieczeństwie na drogach mogę mówić na okrągło. To moja specjalizacja biorąca się z pasji" objaśniał kandydat Kulka, zaskarbiając sobie od razu moją sympatię, bo jako były radiowiec cenię ludzi, którzy mówią.
Niespodziewaną grą słów i znaczeń błysnął lubelski kandydat PSL Piotr Rzetelski, który postawił na hasło „Rzetelski – głosuj na rzetelnych". Koncepcja słuszna, ale nie zawsze skuteczna, bo niby jak miałoby wtedy brzmieć hasło wyborcze ewentualnego kandydata o nazwisku Złodziejski?