W tym tygodniu w Irlandii rozpocznie się trzecia edycja festiwalu „Polska Éire”, święto przyjaźni łączącej oba kraje. Od 27 maja do 4 czerwca w całej Irlandii odbędzie się ponad 100 wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym, biznesowym, naukowym oraz organizowanych przez lokalne społeczności. W programie znajdują się wystawy, wykłady, seminaria, sztuki teatralne i pokazy filmów oraz wydarzenia dla rodzin z dziećmi. Pierwszy Festiwal Polska Éire odbył się w 2015 roku, przy wsparciu rządu Irlandii oraz Ambasady Polski w Dublinie. Festiwal odniósł wtedy taki sukces, że w tym roku odbędzie się już jego trzecia edycja.
Ten wyjątkowy festiwal 20 lat temu w liczącej tylko kilkuset Polaków Irlandii zapewne spotkałby się ze zdziwieniem. Ale dzisiaj mieszka tam ok. 130 tys. Polaków – to co 40. mieszkaniec kraju – którzy stanowią największą społeczność napływową i są w Irlandii bardzo mile widziani.
Oficjalna uroczystość przystąpienia Polski do UE odbyła się w maju 2004 r. w Dublinie. Irlandia bezzwłocznie otworzyła swój rynek pracy dla Polaków i innych nowych obywateli Unii. W stosunkowo krótkim czasie praktycznie w całej Irlandii można było spotkać Polaków, którzy podjęli pracę czy studia.
Zadomowili się oni w wielu irlandzkich miejscowościach. Powstały polskie sklepy, gazety, radiostacje, a w supermarketach także łatwo znaleźć produkty znad Wisły. Na ulicach słychać język polski. Polacy są przyjaciółmi, partnerami czy małżonkami Irlandczyków, a do szkół chodzą dzieci z pierwszego polsko-irlandzkiego pokolenia. Podczas parad organizowanych z okazji dnia św. Patryka, polskie rodziny prezentują narodowe stroje, a Festiwal Polska Éire jest znakomitą okazją do wspólnego świętowania wzajemnych relacji.
Polacy mieszkający w Irlandii wnoszą ogromny wkład do naszego społeczeństwa. Ci, którzy wrócili do ojczyzny, budują nowe związki między naszymi krajami.
W tym roku wydarzenia festiwalowe odbywają się także w Polsce. Festiwal Polska Éire w Rudzie Śląskiej został zainaugurowany meczem pomiędzy damskimi drużynami rugby. Wprawdzie irlandzka drużyna przegrała, jednak zawodniczkom dopisywał humor dzięki wyjątkowej gościnności, z jaką przyjęli je gospodarze.