Odpowiedzialna dyskusja o programie rozwoju polskiej armii w latach 2009 – 2018 wymaga znajomości odpowiedzi na pytania, co lub kto zagraża bezpieczeństwu Polski oraz co możemy i co musimy zrobić – w konkretnych warunkach – by rozpoznanemu niebezpieczeństwu się przeciwstawić.
[wyimek]W nowym systemie struktury dowodzenia ulegną spłaszczeniu, zwiększy się liczba oddziałów i pododdziałów walczących w stosunku do wspierających te działania[/wyimek]
Polska ocena sytuacji międzynarodowej i wypływające z niej wnioski są w najważniejszych punktach tożsame z ocenami mającymi wpływ na kształt innych armii państw NATO. Analitycy problemów bezpieczeństwa przestrzegają przed uogólnianiem jednostkowych wydarzeń na arenie międzynarodowej oraz pokusą wyciągania z nich szybkich i daleko idących wniosków. One są szczegółowo analizowane, jednak nie ma tu miejsca na działania impulsywne. Wynika to ze specyfiki złożonego systemu polityki bezpieczeństwa państwa.
[srodtytul]Zagrożeni terroryzmem[/srodtytul]
Program rozwoju polskiej armii daje odpowiedź na strategiczne pytania o rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa Polski. Zasadnicze znaczenie nadal będą miały wyzwania związane z terroryzmem, nacjonalizmami, religijnym fundamentalizmem, międzynarodową przestępczością oraz niekontrolowanym rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. Program opiera się na założeniu, że możliwość zbrojnego naruszenia granic Polski jest dzisiaj, jutro i pojutrze mało prawdopodobna. Nie zakłada więc ustawiania pól minowych, budowy fortyfikacji i organizowania lokalnych formacji samoobrony. Nie oznacza to lekceważenia problemu bezpośredniej obrony granic, ale wynika z realnej oceny rzeczywistości.