Chińczycy zdążyli w ciągu ostatnich kilku miesięcy napsuć wiele krwi mieszkańcom Wietnamu. Platforma wiertnicza nr 981 przemieszczała się wbrew prawu międzynarodowemu po wodach należących do Hanoi, a władze z Pekinu nie robiły sobie nic z protestów.
Bunty wobec Chin
Wietnamczycy wychodzili na ulice, a fale protestów przeradzały się w burzliwe bunty wobec chińskiego kapitału. Niszczono fabryki pochodzące z Chin, dostawało się także tym, które w szyldach używały chińskich znaków. Tajwan, Japonia i Korea Południowa obawiały się w pewnym momencie o przyszłość swoich interesów na kontynencie. Ludzie przestali już palić zakłady i wybijać szyby, bunt z ulic przenosi się jednak na grunt religijny.
Minister kultury Wietnamu oświadczył właśnie, że trzeba będzie usunąć wszelkie posążki zwierząt inspirowane innymi niż wietnamska kulturami. Nieważne czy z Chin czy z Europy, sprzed wietnamskich świątyń buddyjskich, miejsc historycznych i biur mają zostać sprzątnięte. W większości chodzi o kamienne lwy zwane po wietnamsku „t? h?u", a w chińskim oryginale przyjmujące przeważnie postać nazywaną „psem Fo" lub „Fu".
„Fo" to po chińsku „Budda", „fu" oznacza „szczęście". Postaci siedzących lwów było wiele, ale w większości przypominały skrzyżowanie kilku zwierząt w jedno. Coś na kształt lwa, z głową psa, grzywą kręconych włosów i szerokim torsem. We wspominanej wersji wietnamskiej figury przybierały kształt pso-lwa o głowie jednorożca, ciele niedźwiedzia i ze skrzydłami na grzbiecie. To nietypowe połączenie przyjęło się na szeroką skalę przed ważniejszymi, nie tylko religijnymi budowlami około 10 lat temu. Tradycja chińskich lwów sięga setki lat dłużej.
Winne lwy
Lwy stawiano w parach przed wejściami do głównych obiektów, by przynosiły szczęście ich właścicielom i gościom. Lwy miały mieć dobre serca, ich siła miała budzić skojarzenia z mocą buddyzmu, skojarzenia z jednorożcem pochodziły od tego, że niosły na sobie całe niebo i niczym Budda rozjaśniały tym samym świat. Gdy wietnamska koncepcja jest pełna lekkości i harmonii, chińskie lwy miały dbać o pomyślność i powodzenie w interesach. Jako zwierzę tworzone z fragmentów na potrzeby religijnych wierzeń, stwierdzono, że nie będzie im potrzebne żadne miejsce do wydalania pokarmów. Chińskie lwy szczęścia miały jedynie pochłaniać dobra i jedzenie nie tracąć niczego.