Rafał Tomański

Rafał Tomański

Tatuaż po azjatycku: świnka Peppa, yakuza i K-pop

Na negatywną zmianę postrzegania tatuaży w Japonii wpłynął kontakt z posłami z Chin, którzy przywieźli pogardę dla kłucia skóry i zadawania sobie bólu. Dziś cały Daleki Wschód zmaga się z tym problemem.

Niechciany dwunasty zawodnik

Podczas mundialu w Rosji jednym z najczęściej pojawiających się haseł na ekranach wietnamskich telewizorów było "không có tín hi?u", czyli "brak sygnału".

Tomański: Warto rozmawiać

Ostatnie miesiące 2018 roku przynoszą wiele niespodzianek. W Japonii po raz drugi zakwitły wiśnie, w Chinach zatrzymano szefa Interpolu, obie Koree rozpoczęły przygotowania do połączenia swoich dróg i linii kolejowych.

Pierścionek kupię sobie sama, czyli emancypacja po chińsku

Chińskie szkoły dobrych manier uczą kobiety poprawnie siedzieć na krześle, parzyć tradycyjną herbatę i nie przesadzać z makijażem. Blogerki, autorki poradników i młode gwiazdki popkultury promują wzorce kobiecości znacznie bardziej drapieżnej i wyzwolonej – znajdując nieprawdopodobny odzew wśród rodaczek.

Rafał Tomański: Mam broń, mogę łowić

Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, gdy w amerykańskiej telewizji królowały serial o dzikim zachodzie, jednym z najpopularniejszych był "Have Gun - Will Travel". W dosłownym tłumaczeniu "mam broń, mogę podróżować". Zwrot wszedł do potocznego języka sugerując, iż wypowiadający takie słowa jest gotowy podjąć każdej pracy dysponując jakimś konkretnym rekwizytem. Wystarczyło zmienić "broń" na coś innego. W przypadku najnowszych doniesień z Morza Południowochińskiego pierwsza część zdania zostaje bez zmian. Za to podróżowanie trzeba zmienić na łowienie ryb.

Strefy specjalnego sukcesu

Wietnam prowadzi szeroko zakrojone prace nad utworzeniem specjalnych stref ekonomicznych. Planuje je na szeroką skalę porównując doświadczenia ze świata. Pod uwagę brano 13 krajów, którym SSE przyniosły gospodarczy wzrost, jak i okazały się niewystarczającym kołem zamachowym dla biznesu.

Zhang Yimou. Ma być lepiej niż z Wielkim Murem

Trzy nominacje do Oscara i tyle samo do Złotej Palmy. Artystyczna droga od kontestowania komunistycznej rzeczywistości po historyczne superprodukcje z rozdętymi budżetami. We wrześniu świat ujrzy kolejne dzieło Zhang Yimou, najwybitniejszego reżysera w historii Chin.

Dwie Koree: Wściekłe dzieci niedźwiedzicy

Wiadomo, co dzieli Koreę Południową i Północną: przeszłość, wojna i komunizm. Pytanie jednak, co je łączy.

Wietnam: Naród smoka i wróżki

Zwiedzanie Wietnamu można rozpocząć od obserwowania z podziwem ruchu ulicznego. Nikt tu nie stoi biernie

Witamy na Filipinach, prowincji Chin

12 lipca to w Azji Południowowschodniej dzień szczególny. Dwa lata temu Międzynarodowy Trybunał ds. Morza z Hagi rozstrzygnął skargę wniesioną przez Filipiny wobec chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Pekin przegrał z kretesem, oddalono chińskie argumenty o historycznych prawach do wysp i do tego, by sporne fragmenty skał były na tyle duże i samodzielne, by mieć prawo do wyłącznych wód przybrzeżnych. Chiny przegrały, ale nie zmieniło to biegu spraw.