Transparent umieszczony na przyszłym budynku polskiej ambasady w centrum Berlina przypomina o tym, że wszystko zaczęło się w Gdańsku. I rzeczywiście: dążenie Polaków do wolności sprawiło, że Europa nie jest już podzielona przez żelazną kurtynę, a państwa Europy Środkowej i Wschodniej są znowu częścią wspólnej wolnej i demokratycznej Europy. Proces integracji Europy nie kończy się jednak w żadnym razie na zagadnieniach gospodarczych. Wspólnie realizujemy dzisiaj ideę jednolitego obszaru wolności na całym kontynencie. Ten ambitny cel osiągniemy już wkrótce, również w sferze swobodnego przepływu pracowników.
Niemiecki rynek pracy znajdował się przez wiele lat w kryzysie strukturalnym, który dopiero w ostatnich latach przezwyciężyliśmy dzięki odważnym reformom. Ze względu na proces trudnych zmian musieliśmy szczególnie uważać na to, aby zachować rozsądną równowagę między korzyściami a obciążeniami wynikającymi z otwarcia rynku pracy. Dlatego też Niemcy otwierają swój rynek pracy na pracowników z nowych krajów członkowskich Unii krok po kroku. Musimy sumiennie przygotować grunt, aby wspólny dom mógł stanąć na mocnym fundamencie.
W wyniku globalnego kryzysu finansowego nie tylko nam grozi nowa poważna destabilizacja rynku pracy. Kryzys wpływa silnie na niemiecki rynek pracy – bezrobocie od początku roku wzrosło o prawie 500 tys. osób. Z prawa do nieograniczonego przepływu pracowników kraje członkowskie, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, będą mogły zatem korzystać dopiero od 2011 roku.
Jednak niemiecki rynek pracy obecnie jest już otwarty – choć nie całkowicie. Uwidacznia się to również w tym, że wspólne tworzenie wartości przez polskich pracowników oraz przedsiębiorców w Niemczech jest wyższe niż w innych państwach Unii Europejskiej. Cieszymy się z każdego, kto korzysta z tej możliwości i chce pracować u nas w oparciu o swoje umiejętności i zdolności.
Zrobiliśmy kolejny wielki krok naprzód. Od 1 stycznia 2009 roku wszystkie osoby z wykształceniem wyższym z nowych krajów członkowskich Unii mają dostęp do niemieckiego rynku pracy. Absolwenci niemieckich szkół za granicą, np. Szkoły im. Willy’ego Brandta w Warszawie, mają nieograniczony dostęp do wykształcenia oraz zatrudnienia w Niemczech po zakończeniu nauki. Ten, kto będąc osobą wysoko wykwalifikowaną, zarabia w Niemczech powyżej ustalonego limitu, który na początku roku również zdecydowanie obniżyliśmy, otrzymuje bezterminowe zezwolenie na osiedlenie się w Niemczech. Mamy przy tym zawsze na uwadze także dobro członków rodziny, którzy oczywiście są tak samo mile widziani.