Prognozujemy, że stopa wzrostu PKB będzie stopniowo rosnąć, osiągając w IIQ 2015 wartość 4,2 proc. w ujęciu rok do roku. Utrzymujące się korzystne warunki w handlu zagranicznym, rosnący wkład spożycia ogółem oraz mocno zwiększone dynamiki inwestycji wydają się sprzyjająco wpływać na dynamiczny wzrost gospodarczy. Sumarycznie, przewidujemy, że w całym 2014 roku wzrost wyniesie 3,3 proc., natomiast w 2015 4,1 proc..
Bezrobocie spada. czy jest szansa, że w tym roku będzie poniżej 12 proc.?
Prognozujemy, że w wartościach odsezonowanych bezrobocie spadnie poniżej 12 proc. w III kwartale bieżącego roku. Sprzyjać temu będzie spodziewana poprawa koniunktury – więcej firm planuje zwiększać niż redukować zatrudnienie. Naszym zdaniem, należy również zwrócić baczną uwagę na stopę bezrobocia BAEL zamiast rejestrowanej, ponieważ ta druga będzie w najbliższym czasie ulegać systematycznemu obniżeniu – związane będzie to z zapowiadaną reformą urzędów pracy. Dzięki reformie płaca urzędników zatrudnionych w UP zostanie powiązana z liczbą zatrudnionych – co powinno doprowadzić do wzrostu efektywności tych pierwszych. Dodatkowo zostaną wprowadzone bony stażowe dla młodych pozostających bez pracy. Wszystko to oznacza, że poziom bezrobocia rejestrowanego będzie zbiegał do poziomu stopy BAEL, która daje dokładniejszą perspektywę przemian zachodzących na rynku pracy.
Jak według was będzie się kształtowała w tym roku dynamika inwestycji?
Inwestycje są najbardziej zmiennym i trudnym do oszacowania komponentem PKB. Świadczy o tym ostatni odczyt za I kwartał 2014 roku, kiedy konsensus rynkowy nie doszacował dynamiki o przeszło 6 punktów procentowych. Jednakże, prognozujemy, że kwartalne dynamiki inwestycji w 2014 będą wahały się w granicach 6-8 proc. w ujęciu rok do roku. Sądzimy także, że dynamika inwestycji wyhamuje nieco w połowie roku kalendarzowego, ze względu na to, że ze w okresie zimowym doszło do pewnego przesunięcia planowanych na ten rok wydatków, z powodu korzystnie łagodnych warunków pogodowych – tłumaczy to nieco bardzo wysoką dynamikę inwestycji w IQ2014. Dotyczyło to szczególnie branży budowlanej. Mimo tego faktu, dynamika inwestycji pozostanie wysoka, ponieważ koszt kredytu pozostaje na historycznie niskim poziomie, a wszystko wskazuje na to, że za około rok rozpocznie się proces zacieśniania polityki pieniężnej – zgodnie z oczekiwaniami rynku. Biorąc to pod uwagę, a także sprzyjającą sytuacje w gospodarce polskiej oraz otoczeniu makroekonomicznym naszego kraju, przedsiębiorcy będą bardziej skłonni do ponoszenia nakładów kapitałowych w najbliższych kwartałach.
SKN Finansów i Makroekonomii SGH
Jedno z najbardziej aktywnych studenckich kół naukowych Szkoły Głównej Handlowej. Wśród obszarów zainteresowań koła znajdują się przede wszystkim polityka pieniężna, modelowanie i prognozowanie ekonometryczne, analizy makroekonomiczne, rynki finansowe, a także wiele innych tematów związanych z ekonomią. Członkowie koła publikują własne artykuły, tworzą model prognostyczny polskiej gospodarki, a co miesiąc wcielają się w role członków Rady Polityki Pieniężnej, decydując o wysokości stóp procentowych. Opiekunem naukowym koła jest prof. Cezary Wójcik.