Aktualizacja: 31.01.2018 20:22 Publikacja: 31.01.2018 20:15
Foto: Adobe Stock
A może będzie nawet więcej, skoro kolejne państwowe spółki też mają ambicje wspierania innowacyjnych firm, marząc o wychuchanym przez siebie jednorożcu (czyli spółce wycenianej na ponad miliard dolarów).
Efekty przedsięwzięcia, który ma nam pomóc uniknąć pułapki średniego wzrostu, będą widoczne za kilka lat. Chętnych do skorzystania z funduszy na innowacje zapewne nie zabraknie. Jeśli jednak faktycznie mają przynieść korzyści gospodarce, to powinny ułatwiać rozwiązanie takich problemów, jak np. brak technologii umożliwiających komunikację po polsku z maszynami. To właśnie przy budowaniu podstaw pod nowe rozwiązania, przy opracowywaniu nowatorskich i często kosztownych technologii potrzebne jest wsparcie finansowe państwa, którego instytucje mogą też pomóc w logistycznym starcie nowej usługi. Możemy co prawda liczyć na globalnych graczy i słać petycje do Google'a czy Amazona, ale chyba lepiej zrobić coś własnego, stwarzając szanse dla krajowych firm, zamiast czekać, aż giganci w poszukiwaniu kolejnych nisz zainteresują się polską wersją sztucznej inteligencji. Wiele wskazuje na to, że głosowa komunikacja z maszynami stanie się przełomową technologią, która zmieni wiele branż. Firmy szukające przyszłych przewag konkurencyjnych już teraz powinny zacząć przygotowywać się do adaptowania nowych rozwiązań. Warto, by państwo pomogło w tym, aby miały co adaptować.
Nadmiar regulacji i legislacji może znacząco wpłynąć na gospodarkę, zwiększając obciążenia dla firm i ograniczaj...
W cieniu wyborów prezydenckich i przed zapowiadaną przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcją rządu, która ma po...
Spór o składkę zdrowotną od przedsiębiorców dał aktorom z różnych stron sceny politycznej szansę na wspaniałe wy...
Pierwszy zrobił to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, potem prezydent Andrzej Duda. Dołączenie Adama Glapińskiego,...
Konsumenci nie musieliby czekać aż do maja 2025 r. na obniżkę ceny kredytu, gdyby nie falstart z cięciem stóp pr...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas