Reklama
Rozwiń

Gdzie warto wydawać publiczne pieniądze

Od ponad roku eksperci od nowych technologii, innowacji i startupów entuzjazmują się milionami, które z państwowej kasy poprzez Polski Fundusz Rozwoju zaczynają właśnie płynąć na rynek nowatorskich przedsięwzięć. W sumie ma to być ok. 3 miliardów złotych do 2020 roku.

Aktualizacja: 31.01.2018 20:22 Publikacja: 31.01.2018 20:15

Gdzie warto wydawać publiczne pieniądze

Foto: Adobe Stock

A może będzie nawet więcej, skoro kolejne państwowe spółki też mają ambicje wspierania innowacyjnych firm, marząc o wychuchanym przez siebie jednorożcu (czyli spółce wycenianej na ponad miliard dolarów).

Efekty przedsięwzięcia, który ma nam pomóc uniknąć pułapki średniego wzrostu, będą widoczne za kilka lat. Chętnych do skorzystania z funduszy na innowacje zapewne nie zabraknie. Jeśli jednak faktycznie mają przynieść korzyści gospodarce, to powinny ułatwiać rozwiązanie takich problemów, jak np. brak technologii umożliwiających komunikację po polsku z maszynami. To właśnie przy budowaniu podstaw pod nowe rozwiązania, przy opracowywaniu nowatorskich i często kosztownych technologii potrzebne jest wsparcie finansowe państwa, którego instytucje mogą też pomóc w logistycznym starcie nowej usługi. Możemy co prawda liczyć na globalnych graczy i słać petycje do Google'a czy Amazona, ale chyba lepiej zrobić coś własnego, stwarzając szanse dla krajowych firm, zamiast czekać, aż giganci w poszukiwaniu kolejnych nisz zainteresują się polską wersją sztucznej inteligencji. Wiele wskazuje na to, że głosowa komunikacja z maszynami stanie się przełomową technologią, która zmieni wiele branż. Firmy szukające przyszłych przewag konkurencyjnych już teraz powinny zacząć przygotowywać się do adaptowania nowych rozwiązań. Warto, by państwo pomogło w tym, aby miały co adaptować.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?