Koncepcja zakładająca zwiększanie podatków, bo budżet centralny rzekomo wie lepiej, jak wydawać nasze pieniądze, jest błędna. Jak powiedział w jednym z wywiadów dla "Rzeczpospolitej" były premier Jan Krzysztof Bielecki, skuteczna redystrybucja dochodów przez budżet jest rzeczą prawie niemożliwą – zwłaszcza przy naszych narodowych cechach. By nasz kraj mógł się rozwijać, jesteśmy więc skazani na niższe podatki i dość ograniczone państwo.
[b][link=http://blog.rp.pl/kurasz/2009/07/24/podatki-bez-zmian-i-o-to-chodzilo/]Skomentuj[/link][/b]
Donald Tusk zapewne już wie, że w imię ratowania budżetu jego rząd nie może postępować wbrew logice ekonomicznej i wybierać złych metod walki ze spowolnieniem gospodarczym. A wyższe podatki mogłyby sprawić, że Polska – choć na razie na tle innych państw Unii Europejskiej wypada nieźle – z kryzysu finansowego wychodziłaby najwolniej.
Taki ruch mógłby zatem przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Polacy unikaliby płacenia podatków, wielu firmom zagroziłby upadek i w konsekwencji napływ pieniędzy do budżetu byłby niższy. Poza tym wszyscy ekonomiści są zgodni, że obciążenia fiskalne działalności gospodarczej w Polsce i tak są szczególnie wysokie. Mamy jeden z najwyższych z krajów rozwiniętych tzw. klin podatkowy.
"Rzeczpospolita" zainicjowała niedawno akcję społeczną [link=http://www.rp.pl/temat/327843.html]"Nie wyższym podatkom"[/link]. Nasz apel poparło wielu ekonomistów, przedstawicieli biznesu i naszych czytelników. Na naszych stronach internetowych można się było podpisać pod listem otwartym do rządu w tej sprawie sygnowanym przez organizację przedsiębiorców Business Centre Club.