– To chyba jedyna osoba, która ma budżet państwa w jednym palcu – tak o Elżbiecie Suchockiej-Roguskiej zgodnie mówią dziennikarze, ekonomiści, politycy i pracownicy administracji. Wiceminister finansów poinformowała wczoraj o odejściu na emeryturę. Mówiło się już o tym (Suchocka-Roguska ma 62 lata), nikt jednak nie wierzył, że ta energiczna kobieta zrezygnuje z niemal syzyfowej pracy polegającej wpierw na przygotowaniu kilkusetstronicowego projektu, a potem na kontroli, jak publiczne środki są wydawane. Na prośbę ministra Jacka Rostowskiego odchodząca wiceminister pozostanie w resorcie jako doradca.
Elżbieta Suchocka-Roguska ukończyła studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), a karierę rozpoczęła w Przedsiębiorstwie Dostaw Eksportowych Wytwórni Materiałów Budowlanych Fabex-Zremb. Szybko trafiła do administracji: wpierw do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a od 1989 r. – do resortu finansów. Tam szybko została odpowiedzialną za budżet. W 2004 r. została wiceministrem finansów po tym, jak jej przełożona, Halina Wasilewska-Trenkner trafiła do Rady Polityki Pieniężnej.
W związku z funkcją niezliczoną ilość razy była w Sejmie, gdzie cierpliwie wyjaśniała, skąd biorą się nawet najmniejsze pozycje w ustawie budżetowej. Postrzegana jest jako osoba apolityczna, zwracająca uwagę przede wszystkim na przepisy regulujące tworzenie budżetu. To m.in. dzięki niej posłowie się nauczyli, że zgłaszając kolejne pomysły wydatków, muszą wskazać źródło ich finansowania.
Wiceminister nieraz zaskakiwała błyskotliwością analiz, choć na ocenę kilkuset wniosków zgłaszanych na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych ona – i jej resort – miała nierzadko tylko jeden wieczór. Ulubienica dziennikarzy – z marszu cytowała z pamięci nawet najbardziej szczegółowe dane o finansach państwa.
Dla kolejnych premierów – lewicy, PiS, a potem PO – nieoceniona "suflerka" przy debatach o kształcie budżetu i potrzebnych cięciach. To właśnie ona asystowała przy większości spotkań, jakie Donald Tusk odbył z resortami przy szukaniu 10 mld zł oszczędności na 2009 r.