Na przestrzeni ostatnich kilku lat można było zaobserwować systematyczny odpływ inwestorów indywidualnych z warszawskiego parkietu. Malejące z roku na rok obroty, kilkuletni trend boczny i liczne ryzyka polityczne skutecznie zniechęciły klienta detalicznego do rynku akcyjnego.
W obecnych warunkach coraz popularniejsze staje się poszukiwanie innych rodzajów inwestowania, jak na przykład inwestycje alternatywne, do których zaliczają się między innymi nieruchomości, surowce, sztuka czy wino. Inwestycje alternatywne są przede wszystkim rozważane przez inwestorów pod kątem lokowania dodatkowych nadwyżek finansowych, dywersyfikacji portfela inwestycyjnego czy zabezpieczenia przed inflacją.
Potencjał surowców
Jednym z rodzajów alternatywnego inwestowania mogą być inwestycje w surowce. Surowce z kolei można podzielić na metale szlachetne, produkty rolne, oraz surowce energetyczne.
Konserwatywni inwestorzy w przypadku metali szlachetnych najczęściej wybierają fizyczną postać kruszców, czyli kupują numizmaty, złotą lub srebrną biżuterię czy po prostu sztabki metali.
W przypadku pozostałych rodzajów surowców dla indywidualnego inwestora fizyczna inwestycja na przykład w ropę naftową czy kawę, biorąc pod uwagę koszty związane z magazynowaniem takich surowców byłaby praktycznie niemożliwa.