Czekam na poważną propozycję

Zakładam, że pełny projekt porozumienia dla klienta w sprawie kredytu we frankach będzie gotowy najpóźniej do końca maja – mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w rozmowie z Moniką Sajewicz i Pawłem Jabłońskim.

Publikacja: 26.02.2015 21:00

Andrzej Jakubiak jest szefem KNF od października 2011 r. Wcześniej przez wiele lat pracował w Genera

Andrzej Jakubiak jest szefem KNF od października 2011 r. Wcześniej przez wiele lat pracował w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego w strukturach NBP.

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Rz: Chce pan umożliwić przewalutowanie kredytów we frankach na dogodnych warunkach. Czy państwo powinno pomagać posiadaczom kredytów we frankach?

Przede wszystkim, to nie ma być pomoc państwa. To jest wspólny problem banków, które tych kredytów udzielały i klientów, którzy te kredyty zaciągnęli. Mają znaleźć rozwiązanie problemu, rozkładające koszty ryzyka walutowego na obydwie strony. Państwo stworzy jedynie warunki, by taka operacja nie wiązała się z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi dla jej  obu stron. Poza tym w dyskusji na temat kredytów frankowych trzeba rozdzielić dwie kwestie. Pierwsza to  bieżąca obsługa rat. Nawet dla kredytów udzielonych w najgorszym momencie czyli w latach 2007 i 2008 raty są dziś mniej więcej takie jakie byłyby pierwsze raty kredytów złotowych udzielonych w tym samym czasie, więc sytuacja nie jest dramatyczna. Natomiast głównym problemem jest rosnące zadłużenie. Dla niektórych kredytów wynosi ono dziś 170 proc. kwoty, którą zaciągnęli, mimo kilku lat regularnej spłaty. Chodzi więc o to, żeby  systemowo rozwiązać problem kredytów we frankach, bo w przeciwnym wypadku każde osłabienie złotego będzie windować to zadłużenie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku