Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.01.2021 10:35 Publikacja: 09.01.2021 10:35
Szpitale prywatne przekażą 1046 łóżek do walki z COVID-19.
Foto: Adobe Stock
Lekarze znaleźli się w swoim życiu zawodowym wobec sytuacji zupełnie nowej, dotychczas nieznanej, wobec której nie można było zachować się według dotychczas obowiązujących standardów. Pewne rozwiązania zostały im narzucone, inne miały pozwolić na w miarę bezpieczne znalezienie się w nowej sytuacji.
Pierwsze, to możliwość przymusowego skierowania do pracy. Możliwość taką przewidywała ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku w art. 47. Przepis ten został uzupełniony i uszczegółowiony w okresie trwania epidemii Covid-19. Dotychczas była to tylko możliwość, z której nie korzystano. Pandemia stwarzająca rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i życia wielu ludzi, spowodowała skonkretyzowanie tego prawa. Wobec braków personelu medycznego, odczuwanych w Polsce już wcześniej, a pogłębionych chorobami i kwarantanną czynnych zawodowo lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, powstała konieczność kierowania ludzi do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii. Uprawnienie to realizuje wojewoda. Art. 47 ustawy został uzupełniony o wiele dodatkowych, dotychczas nieprzewidywanych wyłączeń. Wydaje się, że ich zakres odzwierciedla rzeczywistą skalę zagrożenia dla personelu medycznego. Wyłączono osoby samotnie wychowujące dziecko do lat 18, osoby wychowujące dziecko do lat 14, osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku, gdy dziecko w wieku do lat 18 jest wychowywane przez dwoje osób, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana wyłącznie jedna z nich. Możliwość skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii rozszerzono następnie na lekarzy w trakcie specjalizacji oraz lekarzy stażystów. Jednocześnie zapewniono im specjalne warunki wynagradzania w czasie wykonywania zadań przy zwalczaniu epidemii.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
W poniedziałek Bank Rosji przelał blisko bilion rubli do banków państwowych, aby w ten sposób zapełnić budżet wojskowy Putina. Ale to wciąż za mało. Na zbrodniczą wojnę do końca roku rosyjski reżim potrzebuje dodatkowo 1,5 bln rubli (60 mld zł).
W 2025 roku Ukraina będzie potrzebować około 38 mld dol. finansowania zewnętrznego. To o 3 mld dol. mniej niż w tym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas