Czy lekarz mający orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może pełnić dyżury medyczne?
– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 18d pkt 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej dyżur medyczny to wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych lekarza lub innego pracownika medycznego w ZOZ przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. Może go pełnić lekarz lub inny pracownik wykonujący zawód medyczny. Pracownikami medycznymi są osoby wykonujące czynności związane z medycyną fachowo, stale i w celach zarobkowych, legitymując się jednocześnie kwalifikacjami niezbędnymi do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Te przepisy wskazują ogólne zasady pełnienia dyżuru przez lekarzy. Przy niepełnosprawnym medyku trzeba się jednak jeszcze odwołać do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 76 ze zm.).
Zgodnie z jej art. 2 do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Natomiast art. 15 określa zasady pracy takiego pracownika. Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czas pracy takiej osoby nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Jest to więc krótszy wymiar niż dla lekarza (7 godzin 35 minut dziennie i przeciętnie 37 godzin 55 minut tygodniowo). Warto zauważyć, że osoba niepełnosprawna ma sztywną normę tygodniową (35 godzin). Ponadto niepełnosprawny nie może być zatrudniony w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.