Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept.
Resort został zmuszony do przygotowania zmian w rozporządzeniu z 8 grudnia 2011 r., ponieważ w lutym weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Umożliwiła ona kierownikowi apteki odwołanie się od ustaleń zawartych w protokole kontrolerów z wojewódzkiego oddziału NFZ. Oznacza to, że od lutego farmaceuta najpierw może wnieść zażalenie na ustalenia pokontrolne do dyrektora oddziału wojewódzkiego. Jeśli zainteresowany nie zgadzałby się również z jego stanowiskiem, ma ostatecznie prawo odwołać się do prezesa centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
Projekt nowelizacji wskazuje dokładnie, jakie będą konsekwencje odwołań, które wniosą aptekarze. Farmaceuta będzie musiał zwrócić do wojewódzkiego oddziału NFZ kwotę nienależnej refundacji dopiero po niekorzystnym dla niego rozstrzygnięciu prezesa. Co więcej, projektowane przepisy wskazują też, że po wniesieniu zażalenia i odwołania właściciel apteki nie będzie musiał uiszczać dyrektorowi wojewódzkiego NFZ odsetek od nienależnej refundacji. Odsetek farmaceuta nie zapłaci więc za czas, jaki ma na wniesienie zażalenia lub odwołania. Nie będą one naliczane do momentu, aż dyrektor oddziału nie przyśle zainteresowanemu swego stanowiska odnoszącego się do zażalenia lub swego stanowiska dotyczącego odwołania nie prześle prezes NFZ.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Czytaj także w serwisie: