Ważne zmiany w funkcjonowaniu domów społecznej pomocy

Po zmianie przepisów dopełnienie konkretnych formalności, w tym wpis do specjalnego rejestru, pozwoli zawierać umowy z NFZ, a pielęgniarki uznać za wykonujące zawód medyczny.

Publikacja: 02.08.2022 03:00

Ważne zmiany w funkcjonowaniu domów społecznej pomocy

Foto: Adobe Stock

11 lipca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU z 2021 r., poz. 2268 i 2270, oraz z 2022 r., poz. 1, 66 i 1079), a także ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU z 2022 r., poz. 633, 655, 974 i 1079). Projekt zawiera kilka zaledwie przepisów, które jednak (jeżeli nowelizacja wejdzie w życie) istotnie wpłyną na funkcjonowanie domów pomocy społecznej.

W szczególności nowelizacja ma umożliwić domom pomocy społecznej wykonywanie działalności leczniczej. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że obecnie udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom przebywającym w domach opieki społecznej jest utrudnione i generuje dodatkowe koszty właśnie dlatego, że sam dom opieki społecznej nie może wykonywać działalności leczniczej. Jako że wiele osób przebywających w domach opieki społecznej potrzebuje regularnego dostępu do świadczeń zdrowotnych i ich udzielanie na terenie domu opieki społecznej jest niekiedy konieczne, placówki takie zatrudniają pielęgniarki, które mają tych świadczeń udzielać. O tym, że ważne jest zapewnienie pensjonariuszom domów pomocy społecznej bezpośredniego dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczy fakt, że na 31 grudnia 2021 r. w DPS prowadzonych bezpośrednio przez jednostki samorządu terytorialnego oraz na ich zlecenie zatrudnione były łącznie 4882 pielęgniarki.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie