WHO o Omikronie: Ryzyko duże, ale danych o zjadliwości niewiele

Wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wiąże się z "bardzo wysokim" globalnym ryzykiem, są dowody, że unika on ochrony zapewnianej zaszczepionym przez szczepionki, ale ilość danych klinicznych na temat jego zjadliwości jest ograniczona - podaje WHO.

Publikacja: 13.12.2021 11:28

Mobilny punkt szczepień na COVID-19 w RPA

Mobilny punkt szczepień na COVID-19 w RPA

Foto: AFP

arb

Światowa Organizacja Zdrowia podtrzymała swoje stanowisko z 29 listopada i nadal uważa wariant Omikron, który obecnie wykryto już w ponad 60 państwach świata, za stwarzający "bardzo wysokie" ryzyko globalne.

WHO zwraca uwagę, że z dotychczas dostępnych danych wynika, że wariant Omikron jest bardziej zakaźny i może unikać odpowiedzi układu odpornościowego osób zaszczepionych przeciw COVID-19, ze względu na liczne mutacje wykryte w obrębie tego wariantu.

WHO nie przesądza czy wariant Omikron jest mniej zjadliwy niż wariant Delta

Światowa Organizacja Zdrowia powołuje się przy tym na dane z RPA, które wskazują na wzrost liczby reinfekcji w kraju po pojawieniu się wariantu Omikron. Jak pisze WHO w swoim stanowisku może to oznaczać, że pojawienie się wariantu Omikron doprowadzi do "wzrostu liczby zakażeń co może mieć poważne konsekwencje". 

Czytaj więcej

"Omikron rozprzestrzenia się błyskawicznie, coś czego dotąd nie widzieliśmy"

Jednocześnie - mimo sygnałów z RPA i Europy, z których wynika, że przebieg zakażeń wariantem Omikron może być łagodniejszy niż w przypadku wariantu Delta, który obecnie dominuje na świecie - WHO nie przesądza czy wariant Omikron jest rzeczywiście mniej zjadliwy niż wariant Delta.

"Potrzebujemy więcej danych, by określić jego zjadliwość. Nawet jeśli jest niższa niż w przypadku wariantu Delta, spodziewamy się, że liczba hospitalizacji wzrośnie w wyniku większej transmisji. Więcej hospitalizacji może zwiększyć presję na system ochrony zdrowia, co może prowadzić do większej liczby zgonów" - czytamy w stanowisku WHO. 

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne