Lekarz nie podpisał zgody na opcję opt out, ale zlecamy mu dyżury medyczne do przeciętnie 48 godzin na tydzień. Czy oprócz tego, np. w czasie, kiedy odpoczywa po dyżurze, możemy mu jeszcze nakazać, aby pozostawał w tzw. gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych? Ile to będzie godzin tygodniowo i czy ten okres gotowości może przypadać w godzinach jego dobowego lub tygodniowego odpoczynku?
– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawca może zobowiązać lekarzy i innych pracowników z wyższym wykształceniem wykonujących zawód medyczny, aby pozostawali w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
To obok dyżuru medycznego i pracy powyżej 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt out) trzecia forma wydłużenia pracy lekarzy i innych pracowników medycznych w zakładach opieki zdrowotnej świadczących usługi zdrowotne przez całą dobę. Dopuszcza ją art. 32k ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ).
Jednak w przeciwieństwie do dyżuru medycznego i opcji opt out pracownik medyczny nie przebywa w szpitalu. W gotowości do udzielania świadczeń może więc spędzać czas w domu lub w innym przez siebie wybranym miejscu, jeśli nie będzie trudności w kontaktowaniu się z nim, np. telefonicznie. W razie potrzeby musi niezwłocznie stawić się na wezwanie szpitala.