Powołane przepisy wskazują szczegółowo formy, w jakich ma się odbywać doskonalenie zawodowe oraz kształcenie podyplomowe osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Precyzują również zasady prowadzenia tego rodzaju szkoleń, określając także, jakiego rodzaju podmioty uprawnione są do prowadzenia tego rodzaju działalności. Bez wątpienia zatem uznać należy, że usługi kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych prowadzone w formach przewidzianych we wskazanych przepisach i organizowane przez podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących tego rodzaju kształcenie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.
Omawiana interpretacja dotyczyła również zagadnienia związanego ze świadczeniem usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, które finansowane są ze środków publicznych i z tego tytułu podlegają zwolnieniu z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT).
Preferencja nie dla podwykonawców
Organ podatkowy wskazał, że zwolnie to nie wchodzi w grę, jeżeli usługi są świadczone przez podwykonawców. Jednym słowem, w sytuacji gdy np. środki z Unii Europejskiej lub budżetu (czyli środki publiczne) przeznaczone na zorganizowanie szkoleń zawodowych otrzymymuje podmiot X, a następnie podzleca wykonanie szkoleń na rzecz uczestników podmiotowi Y, ten ostatni nie ma prawa do zwolnienia z opodatkowania świadczonych przez siebie usług, mimo że faktycznie wynagrodzenie za nie zostanie opłacone ze środków publicznych.
Izba uznała zatem, że tylko świadczenie usług kształcenia i doskonalenia zawodowego przez bezpośredniego beneficjenta grantu jest objęte zwolnieniem.
Kalina Figurska-Rudnicka doradca podatkowy, starsza konsultantka w MDDP Doradztwo Podatkowe
Czytaj również: