Czy coś może się poruszać szybciej niż światło? Skąd we wszechświecie więcej materii niż antymaterii? Rezultaty najnowszych eksperymentów prowadzonych z udziałem fizyków z CERN i Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) zmuszą naukowców do zrewidowania obowiązujących teorii.
Znaczenia tych doświadczeń nie sposób nie docenić. Testowane teorie leżą bowiem u podstaw współczesnej fizyki. Dlatego naukowcy ciągle powtarzają doświadczenia. I wciąż nie mogą uwierzyć w wyniki.
Powtórka z neutrin
Najbardziej szokujące są wyniki powtórnego eksperymentu zespołu Opera mierzącego prędkość neutrin. We wrześniu naukowcy ze zdumieniem odkryli, że w szczególnych warunkach poruszają się one szybciej niż światło. Wynik był tak nieprawdopodobny, że zdecydowano się na powtórzenie testów.
Teraz dostaliśmy wyniki kolejnego eksperymentu, który miał ostatecznie zaprzeczyć wynikom niezgodnym z przyjmowaną dziś teorią. Test, zmodyfikowany w taki sposób, aby wyeliminować błędy poprzedniego, wykazał, że neutrina docierają do celu ułamki sekundy szybciej niż światło.
– Pomiar tak delikatny i niosący ze sobą tak istotne implikacje dla całej fizyki wymaga niezwykłego poziomu dokładności – mówi Fernando Ferroni z Włoskiego Instytutu Fizyki Nuklearnej. – Eksperyment Opera ze specjalnie dostosowaną wiązką cząstek z CERN potwierdził nasze wcześniejsze obserwacje. Ale i tak ostatnie słowo należy do naukowców potwierdzających te dane w innych laboratoriach.