Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych, koniec pozwoleń na budowę w przypadku bankomatów, paczkomatów itp., bardziej bezpieczne escape roomy - takie zmiany przynosi nowelizacja Prawa budowlanego, którą wczoraj podpisał prezydenta Andrzej Duda.

Aktualizacja: 05.03.2020 14:00 Publikacja: 05.03.2020 12:28

Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Foto: Adobe Stock

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów dotyczących zmian w Prawie energetycznym - te wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

- Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi około 35 procent całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych - mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama