Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych, koniec pozwoleń na budowę w przypadku bankomatów, paczkomatów itp., bardziej bezpieczne escape roomy - takie zmiany przynosi nowelizacja Prawa budowlanego, którą wczoraj podpisał prezydenta Andrzej Duda.

Aktualizacja: 05.03.2020 14:00 Publikacja: 05.03.2020 12:28

Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Foto: Adobe Stock

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów dotyczących zmian w Prawie energetycznym - te wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

- Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi około 35 procent całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych - mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku