Uwaga, nowy próg
Od przyszłego roku łączne zużycie energii pierwotnej (EP) przez nowe budynki ma się zmniejszyć o 20 proc. Będą też zaostrzone parametry przenikalności dla ścian, okien i stropów. Zmiany zawiera rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Polskę do ich wprowadzenia zobligowała dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Nakłada ona obowiązek budowy oszczędnych budynków„prawie zeroenergetycznych". Wymagania są wdrażane w trzech etapach. Pierwszy wszedł życie 1 stycznia 2014 r., drugi – 1 stycznia 2017 r., a trzeci zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Od 1 stycznia 2021 r. zmniejszy się m.in. poziom EP, czyli energii nieodnawialnej, z 85 do 65 kWh/m2/rok.
A gdzie uregulowania przejściowe
– Dla regulacji związanych ze wskaźnikami EP nie przewidziano w tym rozporządzeniu rozwiązań przejściowych. Oznacza to, że stosuje się ogólne zasady z kodeksu postępowania administracyjnego. Pod uwagę bierze się więc przepisy obowiązujące w dniu orzekania – tłumaczy Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
– Niezależnie więc, czy inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w 2019 r. czy w grudniu 2020 r., jeśli prezydent miasta (starosta) wyda decyzję po 31 grudnia 2020 r., należy stosować surowsze wymogi EP – wyjaśnia Przemysław Dziąg.
PZFD uważa, że to nie fair w stosunku do budujących.
– Mamy przecież pandemię. Wiele urzędów radykalnie ograniczyło swoją pracę, co przekłada się na istotne opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych, w tym dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego. W wielu urzędach ciągle leżą nierozpatrzone wnioski złożone pod koniec ubiegłego i na początku tego roku. Inwestorzy, którzy nawet wiedzieli, że 31 grudnia 2020 r. zmieni się wskaźniki EP, nie mogli zakładać, nawet przy zachowaniu należytej staranności, że będą musieli dostosowywać złożone projekty do nowych wymagań EP – twierdzi Przemysław Dziąg.
PZFD zabiega o zmianę przepisu tak, by jednoznacznie z nich wynikało, że decydujące znacznie ma data złożenia wniosku.