Sąsiedzki konflikt nie zatrzyma remontu dachu

Brak przedstawienia oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością nie zawsze stanowi przeszkodę do udzielenia zezwolenia na remont dachu budynku mieszkalnego.

Aktualizacja: 06.12.2020 13:46 Publikacja: 06.12.2020 00:01

Remont dachu

Remont dachu

Foto: AdobeStock

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Stanisław D. zgłosił do starostwa powiatowego zamiar wykonania robót budowlanych w budynku mieszkalnym. Miały one polegać na remoncie więźby dachowej ze zmianą pokrycia dachu z dachówki cementowej i eternitu na blachę.

Starosta wniósł jednak sprzeciw. Wyjaśnił, że budynek mieszkalny, wymagający remontu, jest położony na dwóch działkach, a Stanisław D. jest właścicielem tylko jednej z nich. Nie przedłożył oświadczenia wskazującego na legitymowanie się prawem do dysponowania sąsiednią nieruchomością na cele budowlane. Tymczasem zgodnie z art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego, oświadczenie o prawie dysponowania działką na cele budowlane, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, należy dołączyć do zgłoszenia. Organ wezwał inwestora do uzupełnienia zgłoszenia, którego inwestor jednak nie uzupełnił w zakreślonym terminie.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?