Rz: Od kilku tygodni można składać wnioski o przekształcenie lokatorskiego prawa do mieszkania w odrębną własność. W jaki sposób można oddzielić się od spółdzielni mieszkaniowej i utworzyć wspólnotę mieszkaniową?
Michał Wysocki: Przede wszystkim można na przykład utworzyć nową spółdzielnię obejmującą budynek, w którym wszystkie lokale są przedmiotem prawa odrębnej własności. Następnie trzeba przeprowadzić postępowanie likwidacyjne nowo powstałej spółdzielni bądź też postępowanie upadłościowe, zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego. Z chwilą wykreślenia spółdzielni z Krajowego Rejestru Sądowego, na podstawie ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których mieszkania wchodzą w skład określonej nieruchomości, utworzy wspólnotę mieszkaniową.
Jak powołuje się do życia nową spółdzielnię?
Kwestię tę dość dokładnie reguluje ustawa - prawo spółdzielcze z 16 września 1982 r. W tym celu należy zwołać walne zgromadzenie, na którym większością głosów zostaje podjęta odpowiednia uchwała. Na jej mocy dochodzi do podziału dotychczasowej spółdzielni i z wydzielonej części (jednostki organizacyjnej albo majątku) powstaje nowa spółdzielnia. Uchwała o podziale spółdzielni powinna zawierać oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału, listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni, zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań, datę podziału spółdzielni.
Kto może zwołać takie zgromadzenie?