Na jesieni zaczną obowiązywać przepisy o abolicji starych samowoli budowanych. Istnieje jednak ryzyko, że obejmie ona także samowole z nakazami rozbiórki.
Reguły jak sito
Zmiany zawiera nowela prawa budowlanego, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy, czyli prawdopodobnie we wrześniu.
– Przepisy są dziurawe. Legalizacja na podstawie uproszczonych zasad miała dotyczyć tylko samowoli nieobjętych w przeszłości żadnym postępowaniem legalizacyjnym (art. 25 noweli prawa budowlanego) – mówi Damian Buniak, radca prawny.
W praktyce może być inaczej. Artykuł 32 noweli przewiduje, że nie można wszcząć postępowania uproszczonego w sprawie obiektów budowlanych, co do których wydano decyzję o nakazie rozbiórki. Co to znaczy? Czy chodzi tylko o ostateczne nakazy rozbiórki? A co, jeżeli np. toczy się postępowanie przed organem drugiej instancji i nakaz nie jest ostateczny? Czy będzie można skorzystać z uproszczonych zasad?
– W praktyce może powstać wiele sporów w kwestii relacji między art. 32 a art. 25, a w konsekwencji to art. 32 jako lex specialis będzie miał zastosowanie, nie zaś art. 25. Będzie więc można zalegalizować samowolę, nawet jeżeli doszło do wydania nakazu rozbiórki. A przecież nie o to chodziło – uważa mec. Damian Buniak.