Jestem mieszkańcem niedużej kamienicy – jest w niej osiem lokali. Budynek ma dwóch właścicieli: rodzeństwo, które otrzymało je w spadku od rodziców.Dom ma około 70 lat i wymaga remontu, ale część mieszkań nadal zajmują lokatorzy z tzw. szczególnym trybem najmu. Na początku roku właściciele zapowiedzieli, że podniosą czynsz. W tej chwili jego wysokość wynosi 3 proc. wartości odtworzeniowej 1 mkw. Jaki jego procent może stanowić zysk właścicieli budynku? Jak obliczyć amortyzację, jeżeli nie jest znana wartość początkowa nieruchomości? (S. S.)

Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

Poruszane sprawy nie są problemem wspólnoty mieszkaniowej, lecz właściciela wynajmującego (choćby wbrew własnej woli, jak to chyba jest w opisywanym wypadku) lokale najemcom. Wspólnota zajmuje się bowiem tylko nieruchomością wspólną. Czynsz natomiast pobiera właściciel za wynajem lokali.

Nie jest możliwe przedstawienie kalkulacji czynszu bez żadnych danych. Powinna być ona oparta na planie gospodarczym (rocznym lub wieloletnim). Stawka amortyzacji dla budynków mieszkalnych wynosi 1,5 proc. wartości odtworzeniowej budynku rocznie. Jeżeli trudno określić wartość odtworzeniową konkretnego domu, można przyjąć przeciętny koszt realizacji budynków określany przez wojewodę. Jeśli zaś chodzi o wysokość zysku właścicieli, to za godziwy można uznać 10 proc.