[b][i]Zwracam się z dwoma pytaniami:
1. W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie ksiąg wieczystych w polu 1.4.2.15 jest nazwa pola: „Części wspólne po wyodrębnieniu lokali”. Wyodrębnianie lokali w spółdzielniach mieszkaniowych to proces rozłożony w nieokreślonym czasie. Pytanie: kiedy powstaje w nieruchomości własność wspólna do gruntu i części budynku, które nie służą do wyłącznego użytku lokatorów, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu, czy po przeniesieniu własności wszystkich lokali?
2. Własność wspólna w budynku wielolokalowym nie może być zniesiona dopóki trwa odrębna własność lokali. Ale czy w przypadku nieruchomości składającej się z więcej niż jednego budynku, może być współwłasność rozciągnięta, decyzją zarządu, na wszystkie budynki w nieruchomości?
Budynki powstawały w różnym czasie. Koszt ich budowy był rozliczany każdego oddzielnie. Każdy z budynków ma dostęp do drogi publicznej. Łączy te budynki tylko wspólny grunt. Nieruchomość została utworzona przed dniem 31 lipca 2007 r. mimo protestów. Przeciętny spółdzielca nie zna prawa i liczy na jego przestrzeganie przez Zarządzającego, który zatrudnia prawników. Wydaje się kuriozalnym, że każdy z właścicieli lokali staje się współwłaścicielem pięciu pralni, pięciu suszarni, sześciu wózkowni i dwustu piwnic przyporządkowanych do poszczególnych lokali z chwilą zasiedlenia, do wyłącznego użytku, zgodnie z projektami technicznymi budynków. Podane ilości są zbliżone do stanu faktycznego. [/i][/b]
[i] - J.W.[/i]