Bałagan w spółdzielniach mieszkaniowych stale rośnie. Kolejne organizacje skarżą się do instytucji unijnych na jakość polskiego prawa dotyczącego spółdzielni.
[srodtytul]Tani wykup mieszkań oprotestowany[/srodtytul]
Krajowa Rada Spółdzielcza (KRS) wystąpiła ze skargą do Komisji Europejskiej. Zarzutów jest kilka. Jeden z nich dotyczy przekształcania spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność. W grudniu 2008 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy w sprawie taniego wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych na odrębną własność. Odroczył jednak o rok utratę ich ważności. Wszystko po to, by ustawodawca mógł przygotować nowe uregulowania, które zastąpią stare, niekonstytucyjne.
– Tymczasem parlament całkowicie zlekceważył ten wyrok i uchwalił przepisy, które są prawie takie same jak zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. – mówi Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej. Ocenia, że jest to kpina z prawa w żywe oczy.
Krajowa Rada Spółdzielcza zarzuca też, że polskie przepisy traktują gorzej spółdzielnie aniżeli inne podmioty gospodarcze. Chodzi o kwestie finansowe i podatkowe. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nakazuje rozliczać przychody i koszty dla każdej nieruchomości stanowiącej mienie spółdzielni mieszkaniowych. Takich nakazów – wskazuje KRS – nie stosuje się do innych podmiotów zarządzających zasobami mieszkaniowymi (państwowymi, komunalnymi).