Dzierżawcy udało się wynegocjować w umowie korzystny dla siebie zapis.
Mówi on, że w przypadku gdy właściciel dzierżawionego gruntu zechce go sprzedać, to jego nabycie zaproponuje najpierw dzierżawcy.
Prawo pierwokupu może być ustanowione na rzecz kilku osób, prawnych lub fizycznych, a także innych podmiotów, nieposiadających osobowości prawnej, które jednak, zgodnie z odpowiednimi przepisami, mogą nabywać we własnym imieniu prawa, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki osobowe.
W świetle kodeksu cywilnego uprawnionym względnie obciążonym umownym prawem pierwokupu może być każda osoba fizyczna lub prawna. Ponadto zobowiązanym lub uprawnionym może być jedna lub kilka osób. Jeżeli jest kilku uprawnionych, a niektórzy z nich nie chcą skorzystać z prawa pierwokupu, pozostali mogą wykonać je w całości.
Umowa warunkowa
Kupujący zawiera ze sprzedającym w formie aktu notarialnego warunkową umowę sprzedaży gruntu. Następnie sprzedający zawiadamia podmiot, któremu przysługuje prawo pierwokupu, że planuje zbyć nieruchomość. W praktyce robi to najczęściej notariusz.
Uprawniony ma 30 dni na podjęcie decyzji o nabyciu gruntu. Jeżeli zdecyduje, że chce skorzystać z pierwokupu, to wtedy na jego rzecz sprzedający zbywa nieruchomość na zasadach i po cenie z umowy warunkowej. Natomiast gdy nie zamierza korzystać ze swojego przywileju, nieruchomość nabywa chętny z umowy warunkowej. Wtedy dochodzi do zawarcia u notariusza kolejnej umowy notarialnej.