Zarobek może jednak być w całości rozliczany tylko przez jednego z małżonków. Trzeba tylko o tym poinformować fiskusa.
Z przepisów wynika, że oświadczenie w tej sprawie małżonkowie muszą złożyć wspólnie. Ryczałtowcy powinni to zrobić do 20 stycznia, a jeśli najem rozpoczyna się w trakcie roku – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu. Jeśli małżonkowie rozliczają się według skali, zawiadomienie składają do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w danym roku przychód.
Oświadczenie co roku
Przepisy mówią, że wybór takiego sposobu rozliczania obowiązuje za cały dany rok podatkowy. Wniosek z tego, że oświadczenie o samodzielnym rozliczaniu przychodów trzeba powtarzać co rok, nawet jeśli małżonkowie nie zmieniają zasad opodatkowania.
Razem czy osobno
Jak się rozliczyć z urzędem, jeśli mieszkanie wchodzi w skład majątku odrębnego małżonka (np. zostało kupione przed zawarciem małżeństwa albo otrzymane w darowiźnie)?
Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że do majątku wspólnego wchodzą również dochody z majątku osobistego każdego z małżonków. Sugeruje to, że czynsz otrzymywany z tytułu wynajęcia mieszkania stanowiącego własność jednego z nich zaliczany jest do wspólnego majątku małżeństwa.