Od kilku miesięcy kupujących i deweloperów obowiązują nowe zasady sprzedaży mieszkań. Wszystko za sprawą ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (DzU nr 232, poz. 1377; dalej ustawa). Obowiązuje ona od 29 kwietnia br. Jej rolą jest ochrona nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów.
Zażądaj prospektu
Od czego zacząć? Najlepiej od wizyty w siedzibie dewelopera. Każdy przedsiębiorca powinien tam wręczyć kupującemu prospekt informacyjny. Jest to nic innego, jak zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, a także o interesującym potencjalnego nabywcę mieszkaniu. Ustawa dokładnie określa, co powinno się w nim znaleźć, a jego wzór stanowi załącznik do ustawy. Można zażądać także od dewelopera dostarczenia prospektu w formie elektronicznej. Prospekt musi zawierać prawdziwe dane, a nie podkoloryzowane dla potrzeb reklamy.
Prospekt ma umożliwić kupującemu podjęcie świadomej decyzji, a co najważniejsze, uchronić go także przed nieuczciwymi sprzedającymi. Zdarza się bowiem, że niektórzy przedsiębiorcy zatajają przed swoimi klientami niewygodne fakty.
Niezależnie od prospektu kupujący ma prawo zapoznać się w siedzibie dewelopera m.in. z: aktualnym stanem księgi wieczystej dla danej nieruchomości, kopią pozwolenia na budowę i projektem architektoniczno-budowlanym.
Akt notarialny
Osoba, która jest już zdecydowana na zakup lokalu, zawiera umowę deweloperską. To nowy typ umowy przedwstępnej, wprowadzony wspomnianą ustawą. Definiuje ona ją jako umowę, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia budowlanego prawa odrębnej własności lokalu. Nabywca zobowiązuje się zaś do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.