Znaki budowlane na wyrobach budowlanych

Inspektorzy nadzoru budowlanego mają publikować w Internecie wyniki badań kontrolnych wyrobów budowlanych wykonanych na ich zlecenie. To na razie propozycja.

Publikacja: 19.12.2012 08:30

Znaki budowlane na wyrobach budowlanych

Foto: SAM/Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Rada Ministrów przyjęła wczoraj założenia do projektu nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Jej podstawowym celem jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nowych uregulowań unijnych, a konkretnie rozporządzenia  nr 305/211.

Chodzi o znakowanie  wyrobów budowlanych, które obowiązują normy  zharmonizowane ze znakiem CE. Zgodnie z tymi założeniami od 1 lipca 2013 r. wszystkie będą musiały być obowiązkowo opatrzone wspomnianym znakiem.

Polski znak budowlany jednak nie zniknie. Nadal będzie można z niego korzystać, ale zmienią się procedury jego uzyskiwania, będą takie jak w wypadku norm zharmonizowanych.

Nowe przepisy określą m.in. sposoby znakowania znakiem budowlanym, zasady i procedury wydawania krajowych ocen technicznych wraz z określeniem jednostek upoważnionych do ich wydawania. Przepisy wskazują również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i udostępnianych na rynku na podstawie krajowej deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania znakiem budowlanym.

W założeniach proponuje się ponadto wprowadzenie możliwości nakładania mandatów przez nadzór budowlany w razie stwierdzenia niedociągnięć formalnych przy wprowadzeniu danego wyrobu budowlanego do obrotu.

Wyniki kontroli trzeba będzie publikować na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

etap legislacyjny: do dalszych prac w RCL

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr