Rada Ministrów przyjęła wczoraj założenia do projektu nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Jej podstawowym celem jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nowych uregulowań unijnych, a konkretnie rozporządzenia nr 305/211.
Chodzi o znakowanie wyrobów budowlanych, które obowiązują normy zharmonizowane ze znakiem CE. Zgodnie z tymi założeniami od 1 lipca 2013 r. wszystkie będą musiały być obowiązkowo opatrzone wspomnianym znakiem.
Polski znak budowlany jednak nie zniknie. Nadal będzie można z niego korzystać, ale zmienią się procedury jego uzyskiwania, będą takie jak w wypadku norm zharmonizowanych.
Nowe przepisy określą m.in. sposoby znakowania znakiem budowlanym, zasady i procedury wydawania krajowych ocen technicznych wraz z określeniem jednostek upoważnionych do ich wydawania. Przepisy wskazują również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i udostępnianych na rynku na podstawie krajowej deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania znakiem budowlanym.
W założeniach proponuje się ponadto wprowadzenie możliwości nakładania mandatów przez nadzór budowlany w razie stwierdzenia niedociągnięć formalnych przy wprowadzeniu danego wyrobu budowlanego do obrotu.