System wypłaty dodatków mieszkaniowych zagraża prywatności lokatorów

Właściciele nieruchomości w upokarzający sposób wykorzystują informację o trudnej sytuacji finansowej najemców, a nawet w takich sytuacjach podwyższają im czynsz.

Publikacja: 22.03.2013 15:45

System wypłaty dodatków mieszkaniowych zagraża prywatności lokatorów

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Wszystko przez wadliwie skonstruowany tryb wypłaty dodatków mieszkaniowych, który nie odpowiada konstytucyjnym standardom ochrony praw obywatelskich osób korzystających z twej formy gminnej pomocy finansowej.

Na problemy najemców w wystąpieniu do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej Sławomira Nowaka uwagę zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sfera prywatności

Obecne uregulowania ustawy o dodatkach mieszkaniowych przewidują , iż wypłata świadczenia nie następuje do rąk osoby uprawnionej, ale dodatek przekazywany jest zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Problem w tym, że zarządca czy osoba uprawniona do pobierania należności, a więc osoba trzecia uzyskuje informację o tym, że określona osoba korzysta z pomocy publicznej oraz informację dotyczącą poziomu jej dochodów, które należą do sfery jej prywatności.

W skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich lokatorzy skarżą się, że właściciele nieruchomości w różny sposób, niekiedy upokarzający wykorzystują informację o trudnej sytuacji finansowej najemców, a ponadto w większości przypadków podwyższają czynsz.

Rzecznik wyjaśnia, iż o ile tryb wypłaty dodatków mieszkaniowych nie przysparzał problemów w przeszłości, gdy większość  zasobów mieszkaniowych pozostawała własnością Skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni mieszkaniowych, to w świetle obecnych stosunków własnościowych dotychczasowe rozwiązania prawne nie przystają do porządku konstytucyjnego.

Celowe działanie właścicieli

Do Rzecznika wpływają skargi najemców, z których wynika, że właściciele prywatnych kamienic wręcz celowo uniemożliwiają im korzystanie z dodatków mieszkaniowych.

Problem polega na tym, że wypełnienie i złożenie wniosku o wypłatę dodatku wymaga wcześniejszego potwierdzenia przez właściciela (zarządcę) nieruchomości zawartych w nim danych, takich jak adres zamieszkania, nazwa i siedziba zarządcy domu, tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, powierzchni użytkowej lokalu czy łącznej kwoty wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc. Dane te potwierdza właściciel poprzez złożenie podpisu na wniosku.

Niestety, w praktyce właściciele poprzez odmowę potwierdzenia danych zawartych we wniosku doprowadzają do sytuacji, w której najemca, który nie może korzystać z dofinansowania wydatków na lokal, zaprzestaje regulowana należności, co dla właściciela stanowi podstawę do wypowiedzenia najmu i żądania opuszczenia lokalu.

Są inne rozwiązania

Aby tego było mało, do RPO trafiają również skargi, które wskazują, iż właściciele bez uzasadnienia nie odpowiadają również na zapytania o okoliczności podane we wniosku, które kierują do nich  organy administracji publicznej.

Takiemu stanowi rzeczy winny jest brak instrumentów, które mogłyby wyegzekwować od właścicieli złożenie podpisu na wniosku, jeżeli został on wypełniony prawidłowo i zgodnie z rzeczywistością.

Rzecznik zaznacza, iż obecny system wypłaty dodatków mieszkaniowych został ukształtowany w ten sposób, aby zapewnić zgodne z celem wykorzystanie środków wypłacanych z tytułu dodatkowych mieszkaniowych. Jednak zdaniem RPO, cel ten może być osiągnięty w drodze innych rozwiązań prawnych, np. poprzez składanie oświadczeń przez wnioskodawcę co do okoliczności zawartych we wniosku, a także dostarczania na żądanie organu administracji dowodów wpłaty należności za lokal, a tym samym bez konieczności włączania w system wypłaty dodatków osób trzecich.

Wszystko przez wadliwie skonstruowany tryb wypłaty dodatków mieszkaniowych, który nie odpowiada konstytucyjnym standardom ochrony praw obywatelskich osób korzystających z twej formy gminnej pomocy finansowej.

Na problemy najemców w wystąpieniu do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej Sławomira Nowaka uwagę zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr