Wszystko przez wadliwie skonstruowany tryb wypłaty dodatków mieszkaniowych, który nie odpowiada konstytucyjnym standardom ochrony praw obywatelskich osób korzystających z twej formy gminnej pomocy finansowej.
Na problemy najemców w wystąpieniu do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej Sławomira Nowaka uwagę zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Sfera prywatności
Obecne uregulowania ustawy o dodatkach mieszkaniowych przewidują , iż wypłata świadczenia nie następuje do rąk osoby uprawnionej, ale dodatek przekazywany jest zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Problem w tym, że zarządca czy osoba uprawniona do pobierania należności, a więc osoba trzecia uzyskuje informację o tym, że określona osoba korzysta z pomocy publicznej oraz informację dotyczącą poziomu jej dochodów, które należą do sfery jej prywatności.
W skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich lokatorzy skarżą się, że właściciele nieruchomości w różny sposób, niekiedy upokarzający wykorzystują informację o trudnej sytuacji finansowej najemców, a ponadto w większości przypadków podwyższają czynsz.
Rzecznik wyjaśnia, iż o ile tryb wypłaty dodatków mieszkaniowych nie przysparzał problemów w przeszłości, gdy większość zasobów mieszkaniowych pozostawała własnością Skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni mieszkaniowych, to w świetle obecnych stosunków własnościowych dotychczasowe rozwiązania prawne nie przystają do porządku konstytucyjnego.