Takie stanowisko, mimo odmiennej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, konsekwentnie zajmuje minister finansów (numer interpretacji IPPB4/415-194/13-2/JK4).
W ostatniej interpretacji Izba Skarbowa w Warszawie odniosła się do sytuacji właścicielki gruntów rolnych, na których zostały umieszczone elementy linii elektrycznej. Podatniczka otrzymała od firmy korzystającej z infrastruktury kilkanaście tysięcy złotych, po czym zapytała organ podatkowy o konieczność zapłaty daniny.
Wolne od opodatkowania są odszkodowania wypłacone posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, m.in. z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia budowy infrastruktury, w tym elektrycznej.
Fiskus uważa, że zwolnienie nie obejmuje odszkodowań z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, gdyż nie jest to służebność gruntowa. W rezultacie warszawska IS uznała, że otrzymana kwota, jako przychód z innych źródeł, powinna być obciążona PIT. Przywołany przez podatniczkę odmienny pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 654/10) organ potraktował jako niewiążący, wydany w indywidualnej sprawie.
Podatnicy znajdujący się w podobnej sytuacji mogą upatrywać swoich szans w zaskarżaniu niekorzystnych dla nich rozstrzygnięć. Sądy uznają bowiem, że odszkodowania wypłacane posiadaczom nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego korzystają ze zwolnienia, gdyż służebność przesyłu powinna być traktowana jako odmiana służebności gruntowej.