Chodzi o budowę 15 budynków mieszkalnych 20-hektarowym terenie dawnej bazy wojskowej w Lesie Bemowskim. Działka sąsiaduje z rezerwatem Łosiowe Błota i ostoją bobrów. Inwestor (spółka Sawa Solec Residence) od lat bezskutecznie walczy o możliwość jej zabudowy. Teraz postanowiła wykorzystać ułatwienia dla inwestycji budowlanych związanych ze zwalczaniem koronawirusa zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. Przepis art. 12 ust. 1 tej ustawy pozwalał budować z pominięciem formalności przewidzianych w prawie budowlanym, także wbrew przeznaczeniu terenu w miejscowych planach zagospodarowania. Ułatwienia obowiązywały do 5 września. Deweloper dzień wcześniej zawiadomił o rozpoczęciu budowy na swojej działce.
Przeciwko budowie protestują ekolodzy, okoliczni mieszkańcy oraz władze gminy Stare Babice, której plan miejscowy przewiduje, że działka należąca do Sawa Solec Residence jest przeznaczona pod zalesienie.
Czytaj też: Oskarżeni za przekręt przy Łosiowych Błotach
Jak tłumaczy resort rozwoju, intencją artykułu 12 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, była możliwość skorzystania z niego w okolicznościach zagrożenia życia lub związanych z przeciwdziałaniem sytuacji kryzysowych związanych z COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 był dla nas wszystkich niewiadomą i musieliśmy być przygotowani na każdą ewentualność, w tym na konieczność doraźnego i ekspresowego budowania obiektów, w których byliby ratowani ludzie.
"Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują ten zapis dla własnych korzyści. Niedopuszczalne jest zatem rozpoczęcie - na podstawie poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy - budowy obiektu budowlanego, którego art. 12 ust. 1 ww. ustawy nie dotyczy" - twierdzi MR.