Ministerstwo Rozwoju: niedopuszczalna budowa osiedla na podstawie ustawy covidowej

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują dla własnych korzyści zapisy ustawy o zwalczaniu COVID - głosi komunikat Ministerstwa Rozwoju ws. inwestycji deweloperskiej w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota niedaleko warszawskiego Bemowa. Resort zapewnia, że wyjaśnia sprawę z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie.

Aktualizacja: 13.09.2020 18:49 Publikacja: 13.09.2020 17:49

Rezerwat Łosiowe Błota

Rezerwat Łosiowe Błota

Foto: Adobe Stock

Chodzi o budowę 15 budynków mieszkalnych 20-hektarowym terenie dawnej bazy wojskowej w Lesie Bemowskim. Działka sąsiaduje z rezerwatem Łosiowe Błota i ostoją bobrów. Inwestor (spółka Sawa Solec Residence) od lat bezskutecznie walczy o możliwość jej zabudowy. Teraz postanowiła wykorzystać ułatwienia dla inwestycji budowlanych związanych ze zwalczaniem koronawirusa zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. Przepis art. 12 ust. 1 tej ustawy pozwalał budować z pominięciem formalności przewidzianych w prawie budowlanym, także wbrew przeznaczeniu terenu w miejscowych planach zagospodarowania. Ułatwienia obowiązywały do 5 września. Deweloper dzień wcześniej zawiadomił o rozpoczęciu budowy na swojej działce.

Przeciwko budowie protestują ekolodzy, okoliczni mieszkańcy oraz władze gminy Stare Babice, której plan miejscowy przewiduje, że działka należąca do Sawa Solec Residence jest przeznaczona pod zalesienie.

Czytaj też: Oskarżeni za przekręt przy Łosiowych Błotach

Jak tłumaczy resort rozwoju, intencją artykułu 12 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, była możliwość skorzystania z niego w okolicznościach zagrożenia życia lub związanych z przeciwdziałaniem sytuacji kryzysowych związanych z COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 był dla nas wszystkich niewiadomą i musieliśmy być przygotowani na każdą ewentualność, w tym na konieczność doraźnego i ekspresowego budowania obiektów, w których byliby ratowani ludzie.

"Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują ten zapis dla własnych korzyści. Niedopuszczalne jest zatem rozpoczęcie - na podstawie poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy - budowy obiektu budowlanego, którego art. 12 ust. 1 ww. ustawy nie dotyczy" - twierdzi MR.

Resort zapewnia, że sprawa jest wyjaśniana z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie. 9 września Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił organom - wojewódzkiemu i powiatowemu - skontrolowanie budowy osiedla w Lesie Bemowskim. Chociaż kontrolerzy nie zostali wpuszczeni na teren inwestycji, udało się dokonać oględzin terenu za pomocą drona i na tej podstawie stwierdzono, że budowa nie została rozpoczęta.

RDOŚ poinformował m.in., że "przekazał na Policję zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia w zakresie umyślnego naruszenia zakazów obowiązujących w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, a także naruszenia zakazów w stosunku do gatunków objętych ochroną (w tym zniszczenie tamy bobra europejskiego bez decyzji zezwalającej) oraz prowadzenia prac mogących wpłynąć na zmianę warunków wodnych lub wodno-glebowych bez dokonania stosownego zgłoszenia, którego obowiązek wynika z art. 118 ustawy o ochronie przyrody".

- W tym tygodniu będziemy mogli przekazać więcej informacji na ten temat - zapowiada Ministerstwo Rozwoju.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego