Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego. Ewidencja gruntów i budynków ma zawierać więcej informacji. Znajdą się w niej dane o: samodzielnych lokalach mieszkalnych, lokalach o innym przeznaczeniu, właścicielach nieruchomości, wartości katastralnej nieruchomości, umowach dzierżawy. Na sprawdzenie, czy dane działki ewidencyjne objęte są jakąś formą ochrony, np. przyrody, powiaty i gminy (którym starosta powierzył zadanie prowadzenia ewidencji)dostaną trzy lata.
Projekt realizuje też wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionował on zgodność z ustawą zasadniczą przepisu zawierającego delegację dla ministra spraw wewnętrznych do określenia m.in. wysokości opłat za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Trybunał uznał, że opłaty powinny wynikać z ustawy. Dał też rok na przygotowanie zmian.
Nowe stawki opłat zostaną zamieszczone w załączniku do prawa geodezyjnego. Ich wysokość ma być skalkulowana na podobnym poziomie co dzisiaj. W założeniach są też przewidziane zmiany, tzn. niższe opłaty za dokumenty pozyskiwane przy pomocy usług sieciowych lub drogą elektroniczną. Niektóre zbiory danych mają być też udostępnione za darmo. Chodzi o dwa państwowe rejestry: nazw geograficznych oraz granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Bezpłatnie będą też udostępniane informacje zawarte w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych oraz dotyczące numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m. Nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci elektronicznej jest przewidziany na cele: edukacyjne, badań naukowych oraz prac rozwojowych prowadzonych przez uczelnie i jednostki naukowe, ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego wykonywane przez służby specjalne.
Kolejne zmiany dotyczą obowiązku zgłaszania prac geodezyjnych do powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Obecnie dotyczy to każdego ich rodzaju. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie inaczej. Niektóre prace zostaną zwolnione z tego obowiązku. Dotyczy to np. firm prywatnych, które dla własnych potrzeb wykonały zdjęcia lotnicze. Z geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu będzie można wyłączyć sieci technologiczne przedsiębiorstw, które wykorzystywane są wyłącznie przez nie i leżą na gruntach znajdujących się w ich wyłącznym władaniu.
Projekt określa kary pieniężne za przetwarzanie danych i innych materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego bez wymaganej licencji, niezgodnie z warunkami licencji lub za ich udostępnianie wbrew postanowieniom licencji osobom trzecim.