Tak wynika z wyjaśnień opublikowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się po wejściu w życie 11 września 2013 r. zmienionych przepisów ustawy - Prawo budowlane.
Do tego czasu status fotoogniw nie był uregulowany w prawie budowlanym. GUNB zalecał, by organy administracji budowlanej traktowały je tak samo, jak kolektory słoneczne, których montaż od lat nie wymagał pozwolenia na budowę, jeśli kolektory były wolnostojące lub - w przypadku montażu na budynku - cała instalacja nie przekraczała 3 m wysokości.
Nowelizacja prawa energetycznego i innych ustaw z 26 lipca 2013 r. zmieniła brzmienie art. 29 ust. 2 pkt 16 Prawa budowlanego. Teraz przepis stanowi, że pozwolenie nie jest potrzebne również na montaż pomp ciepła oraz urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW. W przypadku fotoogniw, inaczej niż w przypadku kolektorów słonecznych, nie ma zatem znaczenia czy urządzenia są zamontowane na obiekcie budowlanym czy wolnostojące. Istotna jest ich moc.
Zgłoszenie dla wysokich, pozwolenie dla mocnych
GUNB stoi na stanowisku, że nieistotny jest także cel montażu fotoogniw. Niezależnie od tego, czy ich zadaniem będzie zapewnienie możliwości użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też będą produkowały energię elektryczną w celu jej dalszej odsprzedaży – montaż nie wymaga pozwolenia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy baterie słoneczne o małej mocy miałyby być zainstalowane w ramach inwestycji wymagającej przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.
Pozwolenie na budowę jest natomiast wymagane w każdym przypadku, gdy fotoogniwa mają mieć moc wyższej niż 40 kW.