Taki wniosek płynie z wyroku, który zapadł 23 stycznia 2014 roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.
Rzeczoznawca majątkowy M.A., działający jako biegły sądowy zwrócił się do Prezydenta Miasta o wydanie wypisu z rejestru gruntów i budynków. Jak wyjaśnił, dokumenty te były mu potrzebne do oszacowania konkretnych nieruchomości na zlecenie komornika sądowego.
Prezydent wydał rzeczoznawcy jedynie wypisy uproszczone, które nie zawierały danych osobowych. Rzeczoznawca je odebrał, ale następnie złożył obszerne wyjaśnienie wskazujące interes prawny w otrzymaniu pełnych wypisów z uwagi na pełnioną funkcję biegłego sądowego.
Nie przekonało to, jednak organu, który odmówił wydania pełnych odpisów, tłumacząc, iż z przepisów prawa nie można wyprowadzić wniosku o posiadaniu przez rzeczoznawcę interesu prawnego do uzyskania z ewidencji wypisu zawierającego dane osobowe. – W szczególności nie wynika ten interes z faktu posiadania przez stronę statusu biegłego sądowego oraz z faktu działania na rzecz komornika sądowego – uznał zastępca Dyrektora Departamentu Geodezji Urzędu Miejskiego B., który wyjaśnił, iż interes ten, indywidualny i konkretny, rzeczoznawca powinien wykazać.
Decyzję odmowną utrzymał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, którego zdaniem działanie rzeczoznawcy majątkowego w tej sprawie nie uprawniało go do otrzymania wypisu zawierającego dane osobowe, bowiem nie posiadał on w sprawie interesu prawnego, a jedynie faktyczny.