- Przez pięć lat kryzysu deweloperzy projektowali coraz mniejsze mieszkania, aby sprostać malejącym możliwościom finansowym nabywców. Jednak wyniki za ostatnie pięć miesięcy pokazują trend przeciwny. Ale wciąż kurczą się domy jednorodzinne i trend ten może jeszcze trwać - mówi Bartosz Turek, analityk Lion's Bank.
62,2 mkw. - taka była przeciętna powierzchnia nowego mieszkania oddanego do użytkowania przez deweloperów w lutym br .To sporo biorąc pod uwagę, że Polacy szukając mieszkania w dużym mieście przeważnie celują w powierzchnię ok. 50 mkw.
Dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych co miesiąc do użytkowania charakteryzują się dużą zmiennością: w ostatnich 12 miesiącach odczyty dla deweloperów zawierały się w przedziale od 59,7 do 70,5 mkw
Tzw. kompakty na gorsze czasy
Po 5 latach budowania coraz mniejszych, tzw. kompaktowych mieszkań deweloperzy zaczęli w ostatnim czasie oddawać do użytkowania mieszkania o powierzchniach zbliżonych do tych budowanych przez spółdzielnie. W lutym bieżącego roku przeciętne „M" ukończone przez spółdzielnie miało 59,4 mkw. W ostatnim roku siedmiokrotnie powierzchnia ta była niższa, a pięciokrotnie wyższa od średniej dla deweloperów.
- To pokazuje, że deweloperzy mocno dostosowali swoją ofertę do potrzeb nabywców w kryzysowych czasach. Spółdzielnie budują bowiem najczęściej nieruchomości z segmentu popularnego - mówi Bartosz Turek.