Certyfikat energetyczny budynku sporządzi pielęgniarka z licencjatem

Nowe budynki zostaną zwolnione z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Będą zaś mogły je sporządzać osoby po zawodówce.

Publikacja: 28.07.2014 09:11

Certyfikat energetyczny budynku sporządzi pielęgniarka z licencjatem

Foto: www.sxc.hu, LacKac LB László Bácsi

W piątek Sejm uchwalił ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. ?– Wprowadza ona wiele istotnych zmian związanych z obowiązkiem dostosowania polskich przepisów do unijnych – tłumaczy Bożenna Bukiewicz, sprawozdawca projektu.

Bez obowiązku

– Ustawa rezygnuje z obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego dla budynków oddawanych do użytkowania. Dziś bez tego certyfikatu nie otrzyma się pozwolenia na użytkowanie – tłumaczy posłanka.

Nowe przepisy przewidują też, że kupujący będzie mógł w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy sprzedaży, a najemca od umowy najmu zwrócić się do sprzedającego (wynajmującego) o dostarczenie certyfikatu energetycznego. Zbywca będzie miał dwa miesiące na jego przekazanie. Po przekroczeniu tego terminu nabywca lub najemca będzie mógł sporządzić go na własny koszt i zażądać zwrotu pieniędzy. Ustawa przewiduje jednocześnie, że nie będzie się można zrzec prawa do certyfikatu, np. w akcie notarialnym. Nie przewiduje jednak sankcji za jego brak. Prawdopodobnie więc – tak jest obecnie – posiadanie certyfikatu przy sprzedaży i najmie będzie czystą fikcją.

Pierwotnie rząd planował, że nikt nie sprzeda mieszkania na rynku wtórnym, jeżeli nie będzie miał certyfikatu energetycznego. Brak świadectwa oznaczałby nieważność aktu notarialnego. Rząd wycofał się z tego pomysłu.

Po zawodówce

Za sprawą nowych przepisów pogorszy się prawdopodobnie jakość świadectw. Ustawa rozszerza bowiem listę osób uprawnionych do ich sporządzania.

Będą mogły się tym zajmować osoby, które ukończyły studia prowadzące do uzyskania tytułu inżyniera lub magistra inżyniera albo ukończyły studia równorzędne.

– Nie ma przy tym znaczenia specjalizacja, a więc może to być kierunek rybołówstwo czy też ochrona środowiska, a nawet pielęgniarka z licencjatem. – uważa Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. – Świadectwa będą mogły sporządzać także osoby, które ukończy tylko zawodówkę, 10 sierpnia wchodzi bowiem w życie druga transza deregulacji, która przyznaje uprawnienia budowlane rzemieślnikom z tytułem mistrza.

Ponadto właściciele i zarządcy budynków sądów, prokuratur oraz administracji publicznej, w których obsługuje się interesantów, o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 mkw. będą musieli sporządzić świadectwo, a następie powiesić je w widocznym miejscu. Ustawodawca nie przewidział na ten cel żadnych środków.

Więcej biurokracji

W Ministerstwie Rozwoju i Infrastruktury powstanie rozbudowany centralny rejestr obejmujący wykazy: świadectw energetycznych, uprawnionych do ich sporządzenia; uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub klimatyzacji; protokołów z kontroli ww. systemów; budynków publicznych powyżej 250 mkw. objętych obowiązkiem sporządzenia świadectwa.

Jednocześnie szef tego resortu ma kontrolować jakość certyfikatów wpisanych do tego rejestru oraz protokołów.

Prowadzenie ich będzie trudne, wręcz niewykonalne.

– Resort nie ma na to ani środków, ani odpowiedniej liczby kontrolujących – dodaje Mariola Berdysz.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo