Kiedy ryczałt 8,5 proc. od wynajmu prywatnego mieszkań

Właściciel zapłaci ryczałt 8,5 proc., nawet gdy wynajmuje kilka mieszkań i prowadzi poza tym działalność gospodarczą.

Publikacja: 15.10.2014 09:17

Kiedy ryczałt 8,5 proc. od wynajmu prywatnego mieszkań

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Najnowsze interpretacje podatkowe pokazują, że fiskus złagodził swoje stanowisko w sprawie opodatkowania najmu prywatnego. Właściciele mogą wybrać opodatkowanie 8,5 proc. stawką ryczałtu, nawet gdy udostępniają więcej niż jedno mieszkanie, na krótkie okresy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się, że  kobieta wynajmująca dwa lokale może płacić ryczałt, nawet jeśli będzie je oferować lokatorom na np. jeden lub dwa dni, tydzień albo miesiąc (IPPB1/415-630/14-4/EC). Kobieta zaznaczyła, że najemców będzie szukała poprzez reklamę w internecie.

Zmiana stanowiska

– Przepisy nie uzależniają ryczałtu od liczby mieszkań ani od okresu, na który zawarta została umowa najmu – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG. – Mimo to organy podatkowe uznawały, że nawet wynajem jednego lokalu, np. nad morzem, na krótkie okresy to działalność gospodarcza. A wówczas właściciel musiał się rozliczać  według stawek 18 i 32 proc.

Co więcej, stawkę 8,5 proc. mogą wybrać także przedsiębiorcy. Dyrektor IS w Łodzi  (IPTPB1/415-291/14-3/KO), rozpatrywał pytanie mężczyzny, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmie i obrocie nieruchomościami i rozlicza ją według stawki liniowej ?19 proc. Niezależnie od tego chce wynająć dwa mieszkania należące do jego majątku prywatnego. Dyrektor łódzkiej izby stwierdził, że skoro umowy najmu nie zostały zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to może płacić ryczałt 8,5 proc.

– To znacząca zmiana stanowiska. Dotychczas organy stosowały bardzo szeroką definicję działalności gospodarczej – mówi Grochowina.

Podobnie prowadzący niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może płacić ryczałt od przychodów z najmu dwóch lokali użytkowych (ITPB1/415-710/14/MP ).

Rozliczenie ryczałtem jest zwykle korzystniejsze ze względu na niską stawkę, płaconą od przychodu. Osoby, które rozliczają najem prywatny według stawek 18 i 32 proc., mogą jednak odliczyć koszty, m.in. odsetki od kredytu na mieszkanie oraz amortyzację.

Eksperci ostrzegają jednak, że nawet korzystna interpretacja nie zawsze zabezpiecza przed kłopotami z fiskusem.

Iluzoryczna ochrona

– Wydawane interpretacje często dają podatnikom jedynie iluzoryczną ochronę – ostrzega Michał Kowalski, doradca podatkowy w KNDP. – Fiskus zastrzega bowiem, że prawidłowa ocena działalności, tj. czy jest to najem prywatny  czy działalność gospodarcza, będzie możliwa dopiero w postępowaniu podatkowym. Najtrudniej udowodnić prawo do ryczałtu osobom, które równolegle z najmem prywatnym prowadzą działalność gospodarczą związaną z obrotem nieruchomości lub mają większą liczbę nieruchomości – ostrzega.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, m.pogroszewska@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr