Najnowsze interpretacje podatkowe pokazują, że fiskus złagodził swoje stanowisko w sprawie opodatkowania najmu prywatnego. Właściciele mogą wybrać opodatkowanie 8,5 proc. stawką ryczałtu, nawet gdy udostępniają więcej niż jedno mieszkanie, na krótkie okresy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się, że kobieta wynajmująca dwa lokale może płacić ryczałt, nawet jeśli będzie je oferować lokatorom na np. jeden lub dwa dni, tydzień albo miesiąc (IPPB1/415-630/14-4/EC). Kobieta zaznaczyła, że najemców będzie szukała poprzez reklamę w internecie.
Zmiana stanowiska
– Przepisy nie uzależniają ryczałtu od liczby mieszkań ani od okresu, na który zawarta została umowa najmu – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG. – Mimo to organy podatkowe uznawały, że nawet wynajem jednego lokalu, np. nad morzem, na krótkie okresy to działalność gospodarcza. A wówczas właściciel musiał się rozliczać według stawek 18 i 32 proc.
Co więcej, stawkę 8,5 proc. mogą wybrać także przedsiębiorcy. Dyrektor IS w Łodzi (IPTPB1/415-291/14-3/KO), rozpatrywał pytanie mężczyzny, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmie i obrocie nieruchomościami i rozlicza ją według stawki liniowej ?19 proc. Niezależnie od tego chce wynająć dwa mieszkania należące do jego majątku prywatnego. Dyrektor łódzkiej izby stwierdził, że skoro umowy najmu nie zostały zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to może płacić ryczałt 8,5 proc.
– To znacząca zmiana stanowiska. Dotychczas organy stosowały bardzo szeroką definicję działalności gospodarczej – mówi Grochowina.