Jeśli kupiliśmy lub dostaliśmy pięcioletnie mieszkanie za np. 300 tys. zł, możemy rocznie zaliczać do kosztów wynajmu nawet 30 tys. zł. Taka zasada wynika z przepisów i Ministerstwo Finansów potwierdza ją w najnowszych interpretacjach. Choć dla urzędów nie zawsze było to oczywiste.

– Wynajmuję stare mieszkanie otrzymane w spadku. Przez kilka lat płaciłem zryczałtowany podatek. W grudniu pytałem w urzędzie, czy jeśli przejdę na skalę, będę mógł naliczać wyższą amortyzację. Powiedziano mi, że nie – opowiada czytelnik.

– Urzędnicy nie mieli racji. Stawkę amortyzacji wolno podwyższyć, jeśli mieszkanie jest używane, czyli przed nabyciem było wykorzystywane co najmniej pięć lat. Wtedy możemy je zamortyzować w ciągu dziesięciu lat, stosując 10-proc. stawkę, albo rozłożyć amortyzację na dłużej, dopasowując wysokość odpisów do przychodów. Daje to możliwość niepłacenia podatku przez dziesięć albo i więcej lat – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy, partner w kancelarii ATA Finance.

Tak też wynika z najnowszych interpretacji, np. Izby Skarbowej w Katowicach z 8 maja 2015 r. (nr IBPBII/2/4511-194/15/MM). Wystąpił o nią nabywca kilkunastoletniego mieszkania wynajmowanego studentom. Fiskus potwierdził, że może amortyzować lokal, stosując indywidualną stawkę.

Stawka amortyzacji

Przypomnijmy, że podstawowa roczna stawka amortyzacji dla mieszkania wynosi 1,5 proc. Niewiele, bo aby w całości zaliczyć wartość lokalu do kosztów, trzeba czekać prawie 67 lat. Zastosowanie indywidualnych stawek daje dużo większe koszty. Na tyle że rozliczenie według skali staje się korzystniejsze niż uznawany powszechnie za bardziej opłacalny ryczałt (8,5 proc. podatek od przychodu niepomniejszanego o koszty).

Czy można jednak przyjąć wyższą stawkę, jeśli wynajmiemy mieszkanie, które jest wprawdzie używane, ale wcześniej wykorzystywał je sam właściciel? Fiskus twierdzi, że nie, bo przepisy mówią o używaniu środków trwałych „przed ich nabyciem".

– Faktycznie tak jest, jednak moim zdaniem narusza to zasadę równości opodatkowania – mówi Maciej Jurczyga, biegły rewident, właściciel biura rachunkowego. – Jeżeli kupię dziesięcioletni dom, to mogę go amortyzować według stawki 10 proc. Ale jeśli sam go wybuduję i te dziesięć lat w nim mieszkam, to nie. Przepis powinien się odnosić do okresu używania przed wpisem do ewidencji środków trwałych. Srodtytul: Darowizna w rodzinie

– Dobrym wyjściem w takiej sytuacji może być przeniesienie własności lokalu, np. darowizna od rodziców dla dziecka – mówi Marcin Sobieszek. – Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje argument, że zmiana przeznaczenia mieszkania jest na potrzeby prawa podatkowego formą nabycia. Większe szanse na jego zaakceptowanie mają jednak przedsiębiorcy.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ