Na najbliższym, planowanym na 14-15 maja posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę, która ma zapewnić przejrzystość na rynku mieszkaniowym. Chodzi o jawność cen mieszkań w ramach inwestycji deweloperskich. Uchwalona 24 kwietnia nowela do ustaw o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym była inicjatywą posłów Polski 2050. I choć deklarowali jako podstawowy cel ochronę nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów, to może się okazać, że obowiązek ujawniania cen będzie dotyczył tylko niektórych lokali.
Jak zwraca uwagę Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), ustawa zyskała w Sejmie taki kształt, że ujawnianie cen mieszkań będzie dotyczyło tylko lokali gotowych, a te obejmują tylko 12 proc. rynku pierwotnego. Powołują się przy tym na branżowy portal Tabelaofert.pl., gdzie obecnie jest dostępnych prawie 73 tys. ofert mieszkań w największych miastach Polski, ale tylko ok. 9 tys. z nich to oferty gotowych lokali.
Czytaj więcej
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym...
Umowa o mieszkanie niejedno ma imię
Tymczasem w praktyce deweloperzy umawiają się z klientami nie tylko na sprzedaż gotowych lokali, ale zawierają trzy inne rodzaje umów:
deweloperskie - dotyczące budynku w budowie;