Aktualizacja: 13.12.2024 03:29 Publikacja: 09.04.2024 08:30
Program kredytowy „Na start” coraz bliżej. Z przedstawionego przez rząd projektu wynika, że najbardziej atrakcyjny będzie dla dużych rodzin
Foto: Unsplash.com
Program kredytowy „Na start” coraz bliżej. Z przedstawionego przez rząd projektu wynika, że najbardziej atrakcyjny będzie dla dużych rodzin. Jak program wpłynie na rynek nieruchomości?
Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, wśród analityków i ekspertów panuje dość powszechne przekonanie, że skutek nowego programu będzie taki sam jak „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” - dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. - Uważam, że ten diabeł nie jest taki straszny jak go malują. Kredyt „Na start” raczej nie spowoduje szturmu kupujących mieszkania na banki – przewiduje Wielgo. - Równocześnie wzrośnie podaż mieszkań. Sytuacja na rynku różni się diametralnie od tej sprzed roku, gdy rosnący popyt zderzył się z malejącą podażą lokali – przypomina.
Nieruchomości są jednym z atrakcyjniejszych i w miarę bezpiecznych aktywów. Tego nie zmienią żadne odgórne regulacje – mówi doradca rynku Tomasz Błeszyński.
Resort rozwoju i technologii posłuchał apeli inwestorów. Nowe zasady budowania osiedli nie wejdą w życie 1 kwietnia. Branża czeka teraz na wskazanie nowego terminu.
Nowy program kredytów „Na start” ma obowiązywać cztery lata. Ma być adresowany do najbardziej potrzebujących – zapowiedział Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii na Spotkaniu Liderów Branży Nieruchomości zorganizowanym przez „Rzeczpospolitą”.
Wyrzucenie z rynku flipperów, czyli inwestorów zarabiających na kupnie, remoncie i odsprzedaży mieszkań z zyskiem, nie sprawi, że ceny spadną. Bardziej pompują je choćby tanie kredyty.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w budynku to 25 mkw. – stanowi nowela warunków technicznych, która wejdzie w życie 1 sierpnia. To koniec mikroapartamentów?
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił w czwartek rano, że rząd nie wprowadzi kredytu 0 proc. Czy to koniec wielkich obietnic koalicji? Jak rząd Donalda Tuska radzi sobie w polityce mieszkaniowej? Czy to był stracony rok? W przededniu rocznicy powołania rządu w podcaście „Rzecz w tym” osiągnięcia gabinetu Donalda Tuska podsumowuje Adam Roguski.
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
15-kondygnacyjny biurowiec przy stacji metra Wilanowska kupiły Investika Real Estate Fund i Bud Holdings.
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas