Naukowcy o nowym podatku: właściciele kilku M mogą spać spokojnie

Danina od trzech czy pięciu lokali, wprowadzona nawet w ekspresowym trybie, będzie nieściągalna. Właściciele kilku M mogą zatem spać spokojnie – uważają naukowcy.

Publikacja: 22.03.2023 02:12

Naukowcy o nowym podatku: właściciele kilku M mogą spać spokojnie

Foto: Adobe Stock

Aby rządowe propozycje różnych form opodatkowania nieruchomości mogły się przełożyć na większe wpływy do lokalnych budżetów, potrzebny jest zintegrowany system informacji o nieruchomościach. A tego nie ma i w najbliższym czasie nie będzie. Centralnie nikt za takie zadanie nie odpowiada.

Część danych ma skarbówka, część zbierają gminy, lecz nie wszystkie. Wiele gmin ich nie ma i, jak mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, mieć nie będzie. Dlatego samorządy dobijają się o taką centralną bazę.

Tylko posiadając kompleksowe i wiarygodne informacje, można kogoś opodatkować od faktycznie posiadanych nieruchomości. A zatem, jak wyjaśnia prof. Michał Bernardelli ze Szkoły Głównej Handlowej, do czasu postawienia takiego elektronicznego systemu nie będzie możliwe pobieranie podatku np. od piątej posiadanej nieruchomości.

– Skąd mamy wiedzieć, ile ktoś ma mieszkań? To tylko zapowiedzi takich rozwiązań – mówi profesor.

To jeden z wniosków, jaki wypływa z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Finansów (jednostki podległej Ministerstwu Finansów) przez badaczy z różnych ośrodków naukowych. Dziewięcioosobowy zespół, któremu przewodniczył prof. SGH Paweł Felis, zawarł je w raporcie „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”.

– Sposób opodatkowania nieruchomości jest przestarzały i niedostosowany do funkcjonujących w większości państw europejskich. Jego słabość ogranicza potencjał fiskalny gmin – uważa prof. Felis.

W Polsce obowiązuje mieszany system opodatkowania. Według ekspertów trzeba go zmienić. Niezależnie od tego, czy wybierze się system powierzchniowy, czy od wartości, musi być prosty, jasny dla wszystkich i łatwy do dostosowania do specyfiki gmin.

– Zaproponowaliśmy model strefowy, do rozważenia przez następny już rząd – mówi prof. Bernardelli. – Doświadczenia np. krajów bałtyckich, które wybrały podatek katastralny, każą zaplanować taką zmianę w ciągu kilku lat. Ale prace nad nim powinny być prowadzone już teraz – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Nowy podatek przy zakupie szóstego mieszkania. Jak go uniknąć?
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach