Znamy coraz więcej szczegółów nowego podatku dla tych, którzy kupują dużo mieszkań. Ma to być dodatkowy PCC (czyli podatek od czynności cywilnoprawnych) nakładany na osoby, które nabywają jednorazowo powyżej pięciu lokali. Albo mają już pięć i kupują kolejne. Da się taki podatek wprowadzić?

Bez problemów. Wystarczy podwyższyć stawkę PCC na transakcje na rynku wtórnym (teraz wynosi 2 proc.) oraz ograniczyć wyłączenie przy zakupach od dewelopera, czyli zrezygnować z zasady, że jak jest VAT, to nie może być PCC. I wydaje się, że rząd właśnie tak chce zrobić.

W serwisie Rp.pl 17 stycznia pisaliśmy, że stawka dodatkowego PCC ma wynieść 6 proc. To dużo, inwestorzy na pewno będą się bronić przed nową daniną. Czy przed podatkiem uchroni rozdzielenie mieszkań na całą rodzinę?

Z zapowiedzi rządowych wynika, że limit pięciu mieszkań będzie na jedną osobę fizyczną. Jeśli więc pan Kowalski posiada już pięć lokali i chce kupić szósty, może np. przed transakcją darować jedną nieruchomość komuś z rodziny. I nie zapłaci nowego podatku, bo będzie kupować piąte, a nie szóste mieszkanie.

Czytaj więcej

Sześć procent podatku od hurtowego zakupu mieszkań

A jeśli kupuje sześć mieszkań za jednym zamachem?

Gdy kupi je sam, zapłaci najprawdopodobniej (jeśli takie będą nowe przepisy) podatek od szóstego. Ale jeśli pan Kowalski kupi dwa mieszkania, jego syn też dwa i jego córka również – dodatkowy PCC żadnemu z nich nie grozi.

Czy to nie jest zbyt proste? Ustawodawca nie zabezpieczy się jakoś przed darowiznami mieszkań czy rozdzielaniem zakupów w rodzinie?

Wydaje mi się, że nowe przepisy mają nie dotykać zwykłych, choć już dość majętnych, Kowalskich. Założenia i niektóre wypowiedzi przedstawicieli władzy wskazują, że dodatkowy podatek ma uderzyć w duże firmy, zwłaszcza fundusze inwestycyjne. I tu pewnie pojawią się jakieś zabezpieczenia. Natomiast Kowalskiemu kupującemu mieszkania łatwo będzie uchronić się przed nową daniną. Tym łatwiej, im większą ma rodzinę. Moim zdaniem to świadoma intencja rządzących.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której pisaliśmy już 22 grudnia ub.r. Czy nałożenie dwóch podatków na jedną transakcję, chodzi o zakupy na rynku pierwotnym, nie jest niezgodne z unijnymi przepisami?

Nasze wstępne analizy pokazują, że z dyrektywy o podatkach kapitałowych taka niezgodność nie wynika. Unijne przepisy raczej też nie zabraniają opodatkowania zakupu mieszkania zarówno VAT, jak i PCC.

Czytaj więcej

Kupujesz szóste mieszkanie? Zapłacisz więcej fiskusowi