Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Pierwszy etap reformy objął wyłącznie nieruchomości mieszkaniowe. Obecnie powstają przepisy, które mają zamknąć cały proces rozprawiania się z użytkowaniem wieczystym. Pomiędzy jest całe spektrum przypadków. Co z nimi?
– Mam grunty niemieszkaniowe zarówno zabudowane, jak i niezabudowane, będące w wieczystym użytkowaniu. A posiadam je jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Jaka jest moja sytuacja? – pyta czytelniczka „Rzeczpospolitej”.
Jak wskazuje adwokat Małgorzata Woźniak z Q3D Group, sytuację wieczystego użytkownika gruntów niemieszkaniowych regulują przede wszystkim przepisy kodeksu cywilnego, jak też ustawy o gospodarce nieruchomościami. Szczegółowe zasady dotyczące gruntów Skarbu Państwa zawiera również ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, Krajowym Zasobie Nieruchomości, a także np. ustawa dotycząca Agencji Mienia Wojskowego czy Lasów Państwowych.
– Planowany drugi etap reformy użytkowania wieczystego, który jest obecnie na etapie prac rządowych, obejmie grunty będące w użytkowaniu wieczystym, które nie uległy dotąd uwłaszczeniu z mocy prawa lub na podstawie decyzji administracyjnej. Dotyczy to zarówno gruntów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, jak i pozostałych – wyjaśnia adwokatka.
Czytaj więcej
Przedsiębiorcy będą mogli stać się właścicielami gruntów, na których stoją ich nieruchomości. Pojawił się projekt ustawy.