Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.10.2017 17:42 Publikacja: 04.10.2017 17:42
Foto: 123RF
W środę powołał on specjalny zespół ds. „afery wyłudzeń kamienic w Krakowie". I zapowiada, że winni nadużyć poniosą odpowiedzialność karną. Trudno mu nie wierzyć, bo już trwają postępowania przeciwko osobom, w tym adwokatom, związanym z handlem warszawskimi roszczeniami. A o tym, że można odzyskać kamienicę pod Wawelem na papiery kupione we Lwowie, mówi się od lat.
Dając zielone światło wyjaśnieniu takich spraw, Ziobro z pewnością punktuje. Co więcej, nie wyklucza, że sprawą powinna zainteresować się także komisja weryfikacyjna. Ta na razie zajmuje się tylko warszawskimi kamienicami. Na jej wezwania głucha jest jednak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Co więcej, w czwartek na jej wniosek Naczelny Sąd Administracyjny zbada, kto ma podejmować decyzje w sprawie reprywatyzacji: prezydent Warszawy czy komisja pod kierownictwem wiceministra Patryka Jakiego. Jeśli sąd zdecyduje, że prezydent, komisja straci rację bytu. A szkoda. Bo choć prawnicy widzą głównie nieprawidłowości w jej powołaniu czy działaniu, to lokatorzy kamienic, a nawet prawowici właściciele czy ich spadkobiercy, którzy latami domagali się respektowania swoich praw, pokładają w niej nadzieję. I dopóki reprywatyzacja nie doczeka się ustawowego rozwiązania, trudno im się dziwić. A całościowej ustawy nie zdołano przyjąć od 1989 r. Była na to nawet szansa, ale prezydent Aleksander Kwaśniewski, zawetował jedyny akt, który przeszedł już przez Sejm i Senat. I tak problemy narastały, tworząc tykająca bombę. Zbigniew Ziobro zaczął ją rozbrajać, i trudno go za to krytykować, nawet jeśli w opinii Sądu Najwyższego czy rzecznika praw obywatelskich działa na granicy prawa. To jednak powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny, a żadna skarga do niego jeszcze nie trafiła.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Wszyscy już się przyzwyczailiśmy, że fatalnie długi jest czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w sprawach podatkowych zwykłych obywateli, bo to prawie 3 lata(!). Taka sytuacja – gdy skarga podatnika finalnie okaże się zasadna, co nie jest zjawiskiem rzadkim - jest nie tylko krzywdząca dla obywateli ale również generująca zbędne koszty po stronie budżetu. Można odnieść wrażenie, że państwo z jakąś dziwną premedytacją nie pilnuje wpłacanych przez wszystkich obywateli podatków, bo przecież w budżecie innych pieniędzy nie ma.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas