[b]Tak wynika z uchwały podjętej 16 grudnia 2009 r. przez Sąd Najwyższy w powiększonym, siedmioosobowym składzie (sygn. III CZP 80/09). [/b]
SN stwierdził w niej bowiem, że sąd, rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej, związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku i kolejnością jego wpływu. [b]Zmiana stanu rzeczy w okresie między złożeniem wniosku o wpis a dokonaniem wpisu jest zatem bez znaczenia. Choć więc nieruchomość zmieniła właściciela, nowy właściciel będzie obciążony skutkami tego wpisu.[/b]
O rozstrzygnięcie, czy sąd wieczystoksięgowy jest związany stanem rzeczy z daty złożenia wniosku o wpis czy z daty orzekania, zwrócił się do SN jego pierwszy prezes. W tej kwestii nie było dotychczas zgody także w SN.
Za przyjęciem, że decyduje stan rzeczy w chwili orzekania, przemawia reguła zapisana w art. 316 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], który ma – zgodnie z art. 13 k.p.c. – odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym obowiązującym także w sprawach wieczystoksięgowych. Zapisano w nim, że po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok, biorąc pod uwagę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy. Jeśli więc ów stan rzeczy się zmienił, np. dłużnik częściowo spłacił dług, to sąd nie może zasądzić na rzecz wierzyciela całej dochodzonej pierwotnie należności.
Stanowisko, że decyduje stan z daty orzekania w sprawie wniosku o wpis w księdze wieczystej, jest korzystne dla nabywców nieruchomości. Oznacza, że jeśli po złożeniu wniosku o wpis hipoteki przymusowej nieruchomość została sprzedana, a więc w chwili rozpatrywania wniosku stan faktyczny jest inny niż w chwili jego składania, sąd nie może wpisać hipoteki, bo obciążałaby ona osobę, która nie jest dłużnikiem.